Природний спад (natural loss) – зменшення маси товарно-матеріальних цінностей під час перевезення, зберігання та продажу внаслідок їх природних (фізико-хімічних) властивостей, тобто. внаслідок усушки, розпилу, витоку, розливу тощо.
Втрати від природних втрат можуть бути за сировиною, напівфабрикатами, продукцією виробничо-технічного призначення та товарами народного споживання. У результаті об’єктивного характеру ці втрати нормуються, тобто. встановлюються їх граничні розміри (норми).
Норми природних втрат при перевезеннях залежать від виду цінностей і транспорту, відстані перевезення, пори року та інших факторів. Суму втрат під час перевезення внаслідок природних втрат визначають за нормами вартості чи маси кожного виду цінностей. Норми застосовуються, якщо при прийманні цінностей було виявлено їх недостачу. При виявленні нестачі цінностей у межах норм природних втрат представник транспорту, видаючи вантаж вантажоодержувачу, зобов’язаний зробити на транспортному документі відповідну позначку. Виявлена під час приймання нестачі цінностей, що перевищує встановлені норми, оформляється відповідним актом. Нормовані втрати під час перевезення (але не більше суми недостачі, виявленої під час приймання цінностей органів транспорту) списують з допомогою вантажоодержувача.
Норми природних втрат при зберіганні та продажу залежать від виду цінностей, кліматичної зони, умов, термінів зберігання тощо. Ці норми не застосовують за цінностями, які приймають і відпускають без зважування (рахунком одиниць або за масою, зазначеною на тарі) і які списані за актами про псування, бій, брухт, а також за цінностями, що продаються (відпускаються) поштучно. Втрати при зберіганні та продажу внаслідок природних втрат списують, якщо тільки при інвентаризації виявлено нестачу цінностей. Це списання здійснюють виходячи із встановлених норм, але не більше суми нестачі, виявленої при інвентаризації.