Монополіст – це приватна особа, компанія чи група пов’язаних осіб, які контролюють весь ринок конкретного товару чи послуги. У монополіста мало стимулів для покращення свого продукту, тому що клієнти не мають альтернативи. Натомість їх мотивація спрямована на захист монополії.
Монополіст (англ. monopolist)
- особа, яка здійснює монополістичну діяльність і володіє монополією на щось;
- у широкому значенні великий підприємець, хоч і не є монополістом відповідно до антимонопольного законодавства .
Монополія виникає, коли окрема особа стає єдиним постачальником певного продукту чи послуги. У цьому полягає відмінність від монопсонії , коли на ринку існує лише один споживач певного товару чи послуги. І це на відміну від олігополії , що складається з декількох постачальників, що домінують на ринку.
Відмінною рисою монополії є відсутність економічної конкуренції за виробництво товару чи послуги, відсутність життєздатних товарів-замінників та можливість встановлення високої монопольної ціни значно вищі за граничні витрати продавця, що призводить до надмірного монопольного прибутку .
З економічного погляду монополія – це єдиний продавець. Проте з юридичної точки зору, монополією може бути тільки суб’єкт підприємницької діяльності, який має значну ринкову владу — владу, достатню для встановлення надмірно високих цін.
Найчастіше монополіст — це відносно велике підприємство, як, наприклад, енергетична компанія, водоканал, залізниця, металургійний комбінат тощо. Проте розмір компанії є головною ознакою монополіста. Так, монополістом може бути і компанія, що належить до середнього і навіть малого бізнесу, якщо вона здатна повністю контролювати ринок будь-якого товару або послуги, що дає їй силу монополії (див. також Ринок монополії та монополістична конкуренція ).
Природний монополіст – це монополіст, що займає унікальне становище на ринку. Природна монополія виникає у ситуації, коли одна фірма може задовольняти весь ринковий попит певні товари чи ж послуги з нижчими середніми витратами , ніж це змогли зробити кілька дрібніших підприємств.
Природна монополія є офіційно визнаною неминучою монополією виробництва та продаж товарів та послуг, стосовно яких монополізм обумовлений або природними правами монополіста, або міркуваннями економічної вигоди для держави і населення. Так, природна монополія виникає у тих галузях, де діє авторське право, бо автор є монополістом за законом. З іншого боку, на користь держави вигідно мати єдині трубопровідні, енергетичні мережі, залізничні магістралі.
Державна монополія ( державний монополіст ) – монополія держави на виробництво та реалізацію товарів масового споживання (тютюн, алкоголь, сіль тощо). Вона може бути повною, якщо держава монополізує і виробництво, і реалізацію будь-якого товару, або частковою, якщо монополізовано лише виробництво чи лише реалізація. Державна монополія виникає також у тих сферах, де її наявність обумовлена міркуваннями суспільної безпеки.
Характеристики справжнього монополіста
Відмітними ознаками монополіста є:
- Основне завдання монополіста – максимізувати прибуток за всяку ціну.
- Монополіст має необмежену владу у встановленні ціни свої товари чи послуги. Зазвичай це рішення приймається таким чином, щоб ціни були якомога вищими при одночасному задоволенні попиту .
- Інші продавці не можуть займатися бізнесом на території монополіста (є бар’єри для входу в ринок).
- У разі монополії весь ринок обслуговується однією компанією, власне, ця компанія представляє цілу галузь.