Професійні організації оцінювачів — некомерційні (громадські) організації, членами яких є фізичні особи або юридичні особи, які мають ліцензію на право провадження робіт (послуг) у галузі оціночної діяльності або зацікавлені в інформаційному обслуговуванні цього виду діяльності.
До 40-х років. XX столітті у багатьох країнах були розроблені в основному схожі між собою принципи та методики оцінки, проте лише у 2-й половині XX століття до оцінки стали підходити як до професії. Одночасно з цим розпочалося формування професійних організацій оцінювачів у різних країнах світу. До 80-х років. цей процес розвивався на національному рівні (при цьому складався образ професійного оцінювача як фахівця, що має відповідну інститутську або університетську освіту, спеціальну професійну підготовку, практичний досвід, бездоганну репутацію, яка виявляє при виконанні обов’язків компетентність, чесність та об’єктивність).
У різних країнах професійним організаціям оцінювачів надавали певний професійний статус (професійні звання) тим, хто мав відповідну освіту та необхідний досвід роботи. Протягом 60-х та 70-х рр. деякі національні організації оцінювачів розробили та опублікували Стандарти професійної практичної діяльності для своїх членів, а також Кодекси професійної етики.
Зміст Стандартів поєднувало пропозиції щодо професійних навичок та облік практичних потреб, що виникають при ринкових відносинах. В окремих країнах Стандарти були інкорпоровані повністю або частково в національні закони та положення про оціночну діяльність. Поряд професійних організацій оцінювачів вироблено контрольні та виконавчі процедури, що дозволяють висловлювати засудження та позбавляти професійного статусу члена організацій серйозного порушника стандартів або пов’язаних із ними етичних норм.
До кінця 70-х років. у міру розширення діяльності міжнародних фінансових інститутів та інтеграції національних ринків виявилася необхідність вироблення єдиних міжнародних вимог до методології оцінки та критеріїв, що визначають статус професійного оцінювача. У зв’язку з цим на початку 80-х. професійні організації оцінювачів країн, що входять до Європейського Співтовариства, розпочали вироблення єдиних вимог до стандартів оцінки та кваліфікації професійних оцінювачів. Такі вимоги були розроблені в рамках Європейської групи асоціацій оцінювачів – TEGoVA (The European Group of Valuers Associations), яка об’єднує професійні організації оцінювачів європейських країн. У 1997 р. було видано Затверджені європейські стандарти оцінки нерухомості – УЄСОН (Approved European Property Valuation Standards), які рекомендовані для використання у всіх країнах-членах ЄС. У 1998 році TEGoVA схвалено вимоги до оцінювачів, що базуються на системі сертифікації персоналу, розроблених Асоціацією іпотечних банків Німеччини.
Професійні організації оцінювачів задовольняють потреби в оціночній діяльності своїх членів та суспільства. Основна мета професійних організацій оцінювачів – підтримувати високий рівень професійних стандартів та звань, освіти оцінювачів, послуг своїх членів, що дозволяє їм бути визнаними професіоналами на ринку оцінки шляхом розробки найвищих стандартів якості оціночних послуг, професійного навчання та професійних публікацій, проведення наукових досліджень.
У Великобританії Королівський інститут фахівців у галузі нерухомості (The Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) створений у 1868 р. відповідно до хартії короля Великобританії. У 1878 р. Інститут офіційно зареєстровано на підставі Парламентського акту, у 1881 р. – отримав Королівську грамоту на регулювання професії, яка підтверджена у 1921 та 1946 рр. Він об’єднує близько 100 тис. фахівців у галузі нерухомості із понад 100 країн світу, приблизно 8 тис. з них є професійними оцінювачами нерухомості.
У США Американське товариство оцінювачів – АСА (American Society of Appraisers – ASA) – професійна організація оцінювачів, створена в 1936 р., об’єднує понад 6 тис. фахівців у різних галузях оцінки (нерухомості, бізнесу, ювелірних виробів, машин та обладнання). Членам організацій надаються професійні звання: акредитований член (англ. Accredited Member) та акредитований старший оцінювач (Accredited Senior Appraiser). АСА має власну систему стандартів оцінки та входить до складу Фонду оцінки (The Appraisal Foundation) — громадської організації, якою Урядом США делеговано права на розробку Національних стандартів оцінки та кваліфікаційних вимог до оцінювачів. Інститут оцінки (Appraisal Institute) є провідною професійною організацією США у сфері оцінки нерухомості. Інститут створено понад 60 років тому та об’єднує 12 000 фахівців у галузі оцінки різних видів нерухомості. Його структура охоплює 130 регіональних відділень. Інститут надає професійні звання: член Інституту оцінки (MAI), оцінювач нерухомості (SRPA), оцінювач житлової нерухомості (SRA) та інші, які є найпрестижнішими на ринку оціночних послуг США.