Порівняльний фінансовий аналіз

Порівняльний фінансовий аналіз (Comparative Financal Analysis) – одна з систем фінансового аналізу, що базується на зіставленні значень окремих груп аналогічних фінансових показників між собою. У процесі здійснення такого аналізу розраховуються розміри абсолютних та відносних відхилень порівнюваних показників. У фінансовому менеджменті найбільшого поширення набули такі форми порівняльного аналізу:

  1. Порівняльний аналіз фінансових показників даного підприємства та середньогалузевих показників. У процесі цього аналізу виявляється ступінь відхилення основних результатів фінансової складової діяльності даного підприємства від середньогалузевих з метою її підвищення ефективності.
  2. Порівняльний аналіз фінансових показників даного підприємства та підприємств-конкурентів. У процесі цього аналізу виявляють слабкі сторони діяльності підприємства з розробки заходів щодо підвищення його конкурентної позиції.
  3. Порівняльний аналіз фінансових показників окремих структурних одиниць та підрозділів даного підприємства (його центрів відповідальності). Такий аналіз проводиться з метою порівняльної оцінки та пошуку резервів підвищення ефективності фінансової діяльності внутрішніх підрозділів підприємства.
  4. Порівняльний аналіз звітних та планових (нормативних) фінансових показників. Такий аналіз становить основу організованого для підприємства моніторингу поточної фінансової складової діяльності. У процесі цього аналізу виявляється ступінь відхилення звітних показників від планових (нормативних), визначаються причини цих відхилень та вносяться відповідні корективи до подальшої фінансової діяльності.

Порівняльний фінансовий аналіз є одним із важливих розділів аналізу фінансової звітності. Він дозволяє одержати уявлення у тому, як виглядає фірма проти її минулим становищем, а й проти іншими аналогічними фірмами. Для цього необхідно зіставити результати її діяльності із результатами іншої компанії або середньогалузевими показниками. При цьому важливо, щоб баланси компаній були порівнянними. При міжфірмових порівняння необхідно враховувати відповідність дат, розміри фірм, правила їх віднесення до тієї чи іншої галузі і т.п.

Порівняння показників однієї фірми може показувати поліпшення ситуації, тоді як внутрішньогалузеве порівняння може свідчити щодо відносно поганих результатів діяльності компанії за галузевими мірками.

Порівняльний аналіз фінансового стану підприємств має особливе значення для потенційних інвесторів, банків, ділових партнерів, податкових органів, державних органів влади та інших зацікавлених осіб в умовах економічної ситуації, що змінюється.

Залишити коментар:

Site Footer