Консигнація (англ. consignment від лат. consignatio – письмовий доказ, документ) – застосовується у світовій торговій практиці форма комісійного продажу товарів через посередників з призначених для цього консигнаційних складів.
Консигнація — вид комісійної операції (зазвичай у зовнішній торгівлі), коли він постачальник (консигнант) відвантажує товари складу торгового підприємства (консигнатора) з дорученням реалізувати його. Розрахунки з консигнантом здійснюються лише по тому, як поставлений товар реалізований. Консигнація сприймається як із видів товарного (комерційного) кредиту, який носить підприємства-консигнатора найбезпечніший у фінансовому плані характер.
Постачання товарів складу здійснюється, зазвичай, до укладання договору купівлі-продажу з покупцем. Консигнація є одним із найчастіше застосовуваних видів договору комісії. За договором консигнації експортер (консигнант) постачає товари складу посередника (консигнатора) на продаж (реалізації) їх за цінами, встановленим консигнантом, протягом обумовленого часу, наприклад, для машинотехнічної продукції – від 1 року по 1,5 років.
Право власності на товари, що надійшли для продажу або на зберігання, зберігається за консигнантом. Платежі здійснюються консигнатором у міру продажу товару з консигнаційного складу (consignment warehouse) в обумовлені терміни на відкритому рахунку. При цьому консигнатор надає банківську гарантію на суму поставленого складу товару, залишки якої можуть бути використані для покриття заборгованості за простроченими платежами.
Зберігання товару складі посередника і передпродажна підготовка виробляються з допомогою експортера. У разі якщо в обумовлені двома сторонами терміни товар не буде проданий, він повертається власнику за його рахунок.
У практиці продажу товарів через консигнаційні склади, крім простої консигнації, застосовуються частково зворотна і безповоротна консигнація. Застосування частково зворотної консигнації зобов’язує консигнатора купити після обумовленого періоду консигнанта частина непроданого товару. Так, наприклад, якщо до кінця обумовленого у договорі комісії терміну консигнатор, який отримав на продаж 20 тис. годин на умовах частково зворотної консигнації, із загальної партії продав 12 тис. годин, то він має право повернути консигнанту лише 3 тис. годин, якщо договором було передбачено безповоротність 5 тис. годин.
У разі застосування умов безповоротної консигнації не проданий до встановленого терміну товар, консигнатор зобов’язаний купити повністю. У прикладі з продажем годинника консигнатор повинен купити всі 8 тис. годин.
У разі непродажу товару за договорами простої або частково повернення консигнації консигнатору, як правило, надається знижка, розмір якої залежить від витрат на повернення товару і величини мита. На умовах консигнації, як правило, продаються товари масового попиту, для яких постачання в обумовлені терміни має першорядне значення (серійне обладнання, продукція електроніки, годинник, запасні частини, товари широкого вжитку, деякі види продуктів харчування та ін.).