Фінансові інститути

Фінансові інститути (financial institution) – сукупність організацій різних форм власності, головною метою діяльності яких – здійснення фінансових взаємин у суспільстві.

Фінансові інститути – основні оператори на фінансовому ринку, предметом діяльності яких є залучення вільних коштів та їх використання на фінансування, кредитування та інші операції із застосуванням різноманітних фінансових інструментів. Деякі фінансові інституції не приймають вкладів/депозитів, наприклад брокери або компанії страхування життя, які фінансують свою діяльність та отримують дохід за рахунок продажу цінних паперів, страхових полісів або надання брокерських послуг. Свого часу існувала чітка відмінність та нормативне розмежування між депозитними та недепозитними фінансовими інститутами. Зараз ситуація змінилася: брокери та інші компанії часто вкладають кошти своїх клієнтів у банки чи операції на грошовому ринку.

Основними фінансовими інституціями є банки, страхові компанії, інвестиційні компанії, пенсійні фонди та інші аналогічні установи.

Фінансові інститути – установи, через які відбувається здійснення фінансових та комерційних операцій, головне завдання яких – встановлення грамотного посередництва між економічними суб’єктами та створення умов для найефективнішого руху фінансових інструментів (зокрема грошей, цінних паперів, фінансових активів).

Фінансові інститути є невід’ємною частиною фінансової системи будь-якої держави та світової фінансової системи. Діяльність фінансових інститутів регулюється фінансовим законодавством кожної окремо взятої держави, а також у випадках, коли це випливає зі статусу організації, – багатосторонніми міждержавними договорами.

Сукупність фінансових інститутів поділяють на дві групи:

  1. що реалізують фінансову політику;
  2. фінансові посередники

Фінансові інститути 1-ї групи – це, як правило, державні та міжнародні установи, склад та розподіл обов’язків яких визначаються фінансовим законодавством чи міждержавними договорами. Вони виконують найважливіші фінансові функції держави, встановлюють і контролюють від імені держави чи спільноти держав, які уклали необхідний міждержавний договір, правила діяльності фінансових посередників, що випливають із фінансового законодавства, а також деякі аспекти міждержавних фінансових відносин. У розвинених країнах вони представлені державними установами, такими як центральний (національний) банк, міністерство фінансів або казначейство, організаціями, що регулюють ринок цінних паперів та ринок страхових послуг, та іншими. До широко відомих міжнародних фінансових інститутів належать: Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку.

Фінансові інститути 2-ї групи представлені банками, фінансовими компаніями, страховими компаніями, недержавними пенсійними фондами та іншими установами.

Залишити коментар:

Site Footer