Фінансова стійкість банку

Фінансова стійкість банку (Financial Soundness of a Bank) – стан банку, що характеризується збалансованістю фінансових потоків, достатністю коштів для підтримки своєї платоспроможності та ліквідності, а також рентабельною діяльністю. Фінансова стійкість банку означає постійну здатність банку відповідати за своїми зобов’язаннями та забезпечувати дохідність на рівні, достатньому для нормального функціонування у конкурентному середовищі.

Розрізняють три основні види фінансової стійкості банку щодо стабільності його роботи:

  1. нормальна стійкість, що характеризується стабільною діяльністю, відсутністю неплатежів чи затримки виконання своїх зобов’язань, стабільною рентабельністю;
  2. нестійкий фінансовий стан, що характеризується затримкою платежів, неможливістю своєчасно виконувати окремі свої зобов’язання, низьким рівнем рентабельності тощо;
  3. кризовий фінансовий стан, що характеризується регулярними неплатежами, наявністю простроченої заборгованості тощо.

Кризовий фінансовий стан може призвести до неспроможності банку фінансувати поточну діяльність, здійснювати платежі та виконувати свої зобов’язання, а зрештою – до банкрутства.

Фінансову стійкість банку оцінюють усі його стейкхолдери (зацікавлені сторони): акціонери, менеджмент, клієнти, банки-контрагенти, інвестиційне співтовариство, регулятор та держава. Як правило, у цих процесах використовують комплекс показників, які можна розбити на дві великі групи:

  1. фінансові показники;
  2. бізнес-характеристики.

Фінансові показники включають такі елементи:

  • структура та якість активів та ресурсної бази;
  • ліквідність;
  • ризики;
  • достатності капіталу;
  • прибутковості та ефективності діяльності.

Фінансові показники відображають фінансові наслідки всіх завершених та поточних операцій банку. Вони мають грошове чи інше кількісне вираз і розраховуються з урахуванням даних бухгалтерського чи управлінського обліку.

Для цілей такого аналізу активи ранжуються за ступенем зменшення ліквідності, а пасиви – за ступенем зростання стабільності і об’єднуються в такі великі агрегати:

  1. для статей активів:
    • ліквідні активи (які можуть бути швидко і без істотних збитків для банку перетворені за необхідності на кошти або є ними);
    • термінові активи (кредитні портфелі та портфелі фінансових інструментів, що торгуються на ринку);
    • іммобілізовані активи (проблемна заборгованість, інвестиції та майно, що не приносять регулярного грошового доходу банку);
  2. для статей пасивів:
    • нестабільні пасиви (позикові ресурси банку, які можуть бути вилучені клієнтами будь-якої миті часу, зокрема у моменти банківської паніки);
    • стабільні пасиви (позикові ресурси, які банк може утримувати протягом визначеного йому терміну, зокрема, незнижувані залишки на транзакційних рахунках клієнтів);
    • власні кошти.

Бізнес-характеристики включають такі елементи:

  • ризики, пов’язані зі структурою капіталу банку та рівнем його концентрації;
  • якість менеджменту банку;
  • конкурентна позиція банку над ринком;
  • імідж банку;
  • кредитна історія банку;
  • Ділова репутація банку.

Бізнес-характеристики дозволяють враховувати вплив на фінансову стабільність таких подій його діяльності, фінансові наслідки яких оцінити на основі існуючої інформації досить складно. Однак ці події, як правило, можуть суттєво вплинути на майбутні грошові потоки банку. Наприклад, наявність конфліктів серед акціонерів може призвести до погіршення капітальної бази банку, яке інноваційні ідеї забезпечити йому вихід на ринки, які раніше даної кредитної організації були недоступні.

Фінансова стійкість банку визначається виходячи з оцінки якості активів, достатності капіталу та ефективності його діяльності. При цьому фінансова стійкість банку передбачає наявність сталого капіталу, ліквідного балансу та адекватного рівня платоспроможності.

Фінансова стійкість банку полягає у здатності протистояти деструктивним коливанням, виконуючи при цьому операції із залучення у вклади грошових коштів фізичних та юридичних осіб, відкриття та ведення банківських рахунків, а також розміщення залучених коштів від свого імені та за свій рахунок на умовах платності, терміновості та повернення. .

Зрештою фінансова стійкість банку визначає стабільність фінансового стану банку: збалансованість його фінансів, ліквідність активів, достатність сформованих резервів, адекватність капіталу тощо.

(Див. Індикатори фінансової стійкості, Стабільність банківської системи, Фінансово-стабільний банк).

Залишити коментар:

Site Footer