Фінансова стійкість страхових операцій – Здатність страховика до збереження балансу між доходами від страхової діяльності та витратами на виконання зобов’язань перед страхувальниками. При цьому доходи від інвестиційної діяльності беруться до уваги лише в тій їхній частині, яка заздалегідь врахована при встановленні страхових тарифів.
p align=”justify”> Під фінансовою стійкістю страхових операцій розуміється постійне збалансування або перевищення доходів над витратами. В основі забезпечення стійкості лежать оптимальні розміри тарифних ставок та достатня концентрація коштів страхового фонду, за якої можливе територіальне та тимчасове розкладання збитків.
Концентрація коштів страхового фонду досягається підвищенням кількості страхувальників та страхування. Проблема забезпечення фінансової стабільності страхових операцій може вирішуватися:
- по-перше, як визначення ступеня ймовірності дефіциту коштів у будь-якому році;
- по-друге, як відношення доходів та витрат постачальника за певний період.
Ознакою фінансової стійкості страхових операцій вважається бездефіцитний фінансовий результат від проведення. Рівність страхових внесків (премій), що надійшли, і витрат на виконання страхових зобов’язань за тарифний період є відображенням принципу еквівалентності у відносинах страховика та страхувальника.
Джерелами прибутку від страхових операцій можуть бути:
- зниження фактичної збитковості страхової суми;
- економія витрат на ведення справ;
- прибуток, передбачений у встановлених страхових тарифах.
Необхідні умови забезпечення фінансової стабільності страхових операцій:
- формування збалансованого страхового портфеля, що у свою чергу потребує проведення обґрунтованої андеррайтерської політики та оптимізації перестрахування;
- достатні страхові внески, які забезпечують необхідний обсяг фінансових ресурсів;
- страхові резерви, адекватні зобов’язанням страховика перед страхувальниками;
- витрати на ведення справ, що не перевищують фінансових можливостей страховика.
На фінансову стійкість страхових операцій впливають ряд зовнішніх стосовно страхової компанії факторів, зокрема ризикова ситуація та її розвиток; стан фінансового ринку країни (у тому числі рівень інфляції, динаміка цін на енергоносії, послуги тощо), стан ринку праці та ін.
У ринкових умовах прибуток від страхових операцій перестав бути єдиним джерелом приросту власні кошти, більше, страховик має можливість покривати з допомогою прибуток від інвестиційної діяльності збиток від страхових операцій. У умовах проблема фінансової стійкості страхових операцій, не втративши загалом актуальності, набула приватного характеру щодо складнішої проблеми забезпечення фінансової стійкості страхової організації.