Еквівалент грошових коштів

Еквівалент грошових коштів (Cash Equivalents) — короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми коштів та яким притаманний незначний ризик зміни вартості. Еквівалент грошових коштів є різновидом фінансових інвестицій, що відображаються на рахунку «Короткострокові фінансові інвестиції».

Еквівалент грошових коштів утримується для погашення короткострокових зобов’язань, а не для інвестиційних цілей. Для того, щоб інвестицію можна було визначити як еквівалент грошових коштів, вона має вільно конвертуватися у відповідну суму грошей та характеризуватись незначним ризиком зміни вартості. Прикладом еквівалента коштів може бути казначейські векселі, і навіть депозитні сертифікати з терміном погашення до 3-х місяців.

Таким чином, інвестиція визначається, в основному, як еквівалент грошових коштів лише у разі короткого терміну погашення (протягом трьох місяців або навіть менше від дати придбання). Інвестиції в інструменти власного капіталу не входять до складу еквівалента грошових коштів, якщо вони не є по суті еквівалентом коштів, наприклад, у разі привілейованих акцій, придбаних протягом короткого періоду їх погашення та з певною датою викупу.

Критерій віднесення інвестицій до фінансових еквівалентів є складовою облікової політики підприємства. Як правило, до грошових еквівалентів відносять поточні інвестиції, початковий строк погашення яких не перевищує 3 місяці.

Еквівалент грошових коштів призначений швидше для задоволення короткострокових грошових зобов’язань, а не для інвестицій або інших цілей. Інвестиція, щоб кваліфікуватися як еквівалент грошових коштів, повинна бути легко оборотною у певну суму грошових коштів, і наражатися на незначний ризик зміни вартості. Таким чином, зазвичай інвестиція кваліфікується як еквівалент коштів, тільки коли вона має короткий термін погашення, скажімо, три місяці або менше з дати придбання.

Тому, за аналогією з поточними фінансовими інвестиціями, можна кваліфікувати як еквівалент грошових коштів такі активи:

  • пайові цінні папери (акції), призначені для продажу в найближчі 3 місяці;
  • боргові цінні папери (фінансові векселі, облігації, ощадні сертифікати), термін погашення чи продажу яких не перевищує 3 місяців;
  • короткострокові позики, надані іншим особам (договору позики та заставні), строки погашення яких або переуступки прав вимоги не перевищують 3-х місяців.

(Див. Зобов’язання, Інструмент власного капіталу).

Залишити коментар:

Site Footer