Дорожній чек

american_expressДорожній чек (traveller’s cheque) – платіжний документ, що засвідчує право власника на розпорядження грошима у певній сумі. Як правило, дорожні чеки мають фіксований номінал у певній валюті (наприклад, 20, 50 та 100 дол. США).

Дорожній чек має захист від підробки, що загалом аналогічний використовуваній для захисту від підробки звичайних купюр. У разі втрати власник дорожнього чека може розраховувати отримати свої гроші або новий чек на ту саму суму. Реквізитом, що захищає власника у разі втрати дорожнього чека, є його підпис. При обміні дорожнього чека на готівку або при прийманні його в оплату товарів власник повинен у присутності касира (продавця) завірити дорожній чек другим підписом, а касир (продавець) повинен звірити підписи між собою. У разі будь-яких сумнівів власника дорожнього чека можуть попросити пред’явити посвідчення особи. Існують також сімейні дорожні чеки, що несуть на собі два підписи (як правило, подружжя), запевнити їх можна одним підписом.

Міжнародні фінансові корпорації, найбільші з яких – American Express і Travelex, випускають чеки в різних валютах (основних валют, що вільно конвертуються) і номіналах. Вони обмінюються на готівку банками практично повсюдно, крім того, їх приймають в оплату багато великих готелів, авіакомпанії, туристичні агенції, а також деякі ресторани та магазини.

Дорожні чеки насамперед призначені для безпечного перевезення грошей під час поїздок за кордон. У разі пошкодження, крадіжки або втрати чека його можна відновити безкоштовно в повному обсязі, навіть перебуваючи в іншій країні світу. Чек відновлюється зазвичай протягом доби після повідомлення компанії-емітента про його втрату.

У багатьох готелях, магазинах та ресторанах світу чеками можна розплачуватися, як грошима. Причому якщо ціна покупки буде меншою від номіналу чека, то здачу видадуть готівкою.

На території України продаються лише дорожні чеки American Express. Придбати їх можна у кредитних організаціях, які співпрацюють із цією компанією.

Міжнародна компанія Travelex (чеки Visa Interpayment та Thomas Cook/MasterCard) у 2005 році закрила напрямок свого бізнесу в Центральній та Східній Європі.

Чеки номінуються в доларах або євро і продаються, як правило, лише на замовлення. Вартість дорожнього чека визначає його номінал та стягувана банком при його продажу комісія, як правило, у розмірі 1%.

При покупці чека кредитна організація запитує у клієнта документ, що засвідчує особу. Придбати дорожній чек можна і за закордонним паспортом. Цей документ банки рекомендують пред’являти клієнтам, які згодом перевозять чеки за кордон. Також необхідно зберігати та брати із собою у подорож довідку про купівлю дорожнього чека. Все це може знадобитися для проходження митного контролю на кордонах деяких країн. Купувати чеки краще в тій валюті, в якій планується їх перевести в готівку.

Купуючи дорожній чек, клієнт проставляє на ньому свій підпис. На момент оплати він ставить свій підпис ще раз. Це є підтвердженням для оплачуючого чек у тому, що операцію здійснює власник документа. При звірці підписів касир може вимагати пред’явити паспорт або квитанцію про купівлю чека.

Чек можна обміняти на готівку. В Україні це роблять у уповноважених банках, а за кордоном ще й у спеціальних обмінних пунктах.

Обмінювати на готівку можна не тільки чеки American Express, але й інших емітентів, у тому числі й чеки, які раніше поширювали компанія Travelex.

Вирушаючи подорожувати з дорожніми чеками, необхідно переписати та взяти з собою їх номери, а також мати при собі телефони технічної підтримки компанії-емітента та квитанцію про купівлю чека.

За популярністю чеки програють платіжним карткам. Карти, окрім того, що зберігають усі переваги дорожніх чеків, дають її утримувачу додаткові пріоритети. Наприклад, на відміну від коштів, що є на рахунку банківської картки, чеки на суму понад 1 тис. доларів підлягають декларації на митниці.

Залишити коментар:

Site Footer