Бики та ведмеді

«Бики» та «ведмеді» – загальноприйнята у біржових колах назва учасників ринку, які грають підвищення чи зниження курсів валют чи цінних паперів.

«Бики» (англ. bull) – торговці цінними паперами, які намагаються заробити зростання вартості активів. В основу назви закладено уявлення, що бик, атакуючи противника, піднімає його своїми рогами вгору.

Бик є інвестором або трейдером, який вважає, що ціна певного фінансового інструменту або весь ринок зростатиме і відкриває довгу позицію. Подібно до того, як бик піднімає ворога на роги і підкидає його вгору, бик-трейдер купує, сприяючи збільшенню попиту та підйому цін.

«Ведмеді» (англ. bear) – учасники торгів, які заробляють гроші на падінні ринку. В даному випадку вважається, що при нападі на ворога ведмідь навпаки притискає його до землі.

Ведмідь прогнозує падіння вартості активу чи ринку загалом і займає коротку позицію. Аналогічно тому, як ведмідь навалюється на свою жертву і тисне її до землі, ведмідь-трейдер продає, викликаючи зростання пропозиції та зниження цін.

Якщо на ринку переважають «бики», тобто в торговій системі біржі стоять масовані заявки на купівлю, а курс зростає, такий ринок прийнято називати «бичачим». А якщо переважають продавці, а курс падає, то вважається, що він «ведмежий».

З іншого боку, над ринком похідних цінних паперів продавців контрактів прийнято називати «ведмедями», а покупців – «биками».

Образ биків і ведмедів став настільки популярним на ринку акцій, що цим двом тваринам встановили пам’ятники. Найвідоміший – бик роботи італійського скульптора Артуро Ді Модіка (Arturo Di Modica) у Нью-Йорку на Уолл-стріт. А також дві фігури цих тварин, встановлені навпроти біржі у Франкфурті-на-Майні та бик у будівлі Шанхайської фондової біржі.

Але не лише «бики» та «ведмеді» – визнані біржові тварини. Менш відомі, проте існують і інші порівняння. Іноді у біржовому світі живуть:

«Вівці» – найбільш боягузливі чи обережні учасники ринку, які в результаті найпізніше визначаються зі своїм вибором – купувати чи продавати. Вони довго не наважуються увійти в угоду через страх зазнати збитків. Можуть кілька разів перевірити — перевіряти ще раз свої прогнози з приводу поточної тенденції на рику і навіть якщо їх аналіз правильний, вони зазвичай втрачають сприятливий момент і входять в ринок вже занадто пізно. У такому разі кажуть «обстригли овець».

«Зайці» — так називають гравців, які намагаються заробляти на невеликих коливаннях курсів, купуючи та продаючи активи всередині однієї торгової сесії. Зайці – гравці, які здійснюють безліч угод протягом одного дня, ловлячи найменші коливання цін, їх ще називати скальпери. За день можуть здійснювати понад сотню угод. Їхня мета — урвати прибуток буквально «по копієчці» з кожної угоди. Але за рахунок їх великої кількості в результаті за день може набігати досить солідна сума. Такі гравці, подібно до зайців, кидаються від угоди до угоди.

«Свині» – за англійським традиційним уявленням про жадібність цієї тварини, учасники ринку, які намагаються утримати вигідну позицію до останнього моменту, навіть тоді, коли на ринку загальна тенденція вже змінилася. Їм мало поточного доходу, вони хочуть ще й ще. І як правило, після розвороту ринку, весь прибуток випаровується у свиней і вони залишаються ні з чим. Термін свиня на жаргоні виник з-за кордону. Якщо у нас свині асоціюються з брудною твариною, то там — це синонім слова жадина, який не може зупинитися і хоче забрати все, що можна.

«Вовки» – Трейдери з великим досвідом, які практично не здійснюють збиткових угод. Вовки – біржові гравці, які торгують чітко за своїми правилами і закривають більшу частину угод у прибутку. Їх можна назвати професіоналами чи біржовими гуру. Подібно до вовків вони чекають овець, свиней і зайців, щоб забрати в них гроші.

“Лось” (Від англ. Loss – “збиток”) – трейдер, який зазнає значних збитків. Наприклад, на професійному жаргоні «зловив лося» означає, що трейдер закрив угоду мінус.

«Леммінги» – трейдери-новачки, які орієнтуються в торгових ідеях та торгівлі більш професійних учасників ринку. Леммінги – це гравці, які постійно повторюють одні й ті самі помилки. Збиткові угоди їх нічого не вчать і вони щоразу наступають одні й самі граблі.

Вважається, що учасники ринку не дотримуються якихось позицій весь час. Тобто пізно чи рано вони змінюють свої погляди залежно від ситуації. І тоді той самий учасник може бути як «биком», так і «ведмедем».

Залишити коментар:

Site Footer