Звітний сегмент

Звітний сегмент (Reporting Segment) — господарський чи географічний сегмент діяльності, визначений банком, за яким у річній (консолідованій) фінансовій звітності має розкриватися інформація. Під господарським сегментом діяльності розуміють компонент бізнесу банку, який можна відокремити та який надає певні послуги. Йому притаманні ризики та прибутковість, що відрізняються від інших сегментів видом послуг; способом отримання доходу; категорією клієнтів тощо.

Під географічним сегментом розуміють компонент бізнесу банку, який можна відокремити і який надає послуги у певному економічному середовищі, в якому ризики та прибутковість відрізняються від інших регіонів економічними та політичними умовами; взаємозв’язком між діяльністю у різних географічних регіонах; правилам валютного контролю тощо. У світовій практиці географічним сегментом вважають окрему країну. Для національної банківської системи географічним сегментом може бути окремий регіон, область. Звітний сегмент визнається таким, якщо він відповідає більшості критеріїв визначення господарського та географічного сегментів.

Формування звітного сегмента здійснюється на основі виділених господарських та географічних сегментів та шляхом об’єднання кількох подібних сегментів одного виду в окремий звітний сегмент. Подібними визнають сегменти, які мають протягом кількох звітних періодів однакові (наближені) значення прибутку та відповідають більшості критеріїв визначення господарського та географічного сегментів.

Господарський або географічний сегмент визнається звітним сегментом банку, якщо більша частина його доходу формується від продажу продукції (робіт, послуг) зовнішнім покупцям та одночасно показники його діяльності відповідають одному з наступних критеріїв:

  1. дохід даного сегмента від реалізації продукції (робіт, послуг) зовнішнім покупцям та за внутрішньогосподарськими розрахунками становить не менше 10% сукупного доходу від продажу зовнішнім покупцям та за внутрішньогосподарськими розрахунками всіх сегментів певного виду;
  2. фінансовий результат даного сегмента становить щонайменше 10% сумарного фінансового результату всіх сегментів певного виду;
  3. балансова вартість активів даного сегмента становить щонайменше 10% сукупної балансової вартості активів всіх сегментів певного виду.

Господарські чи географічні сегменти, які відповідають встановленим критеріям, вважаються несхожими сегментами.

За характером впливу на фінансовий результат діяльності звітні сегменти поділяються на пріоритетні та допоміжні. Види сегментів, їхня пріоритетність, основи ціноутворення у внутрішньогосподарських розрахунках тощо. визначаються обліковою політикою банку. Пріоритетним сегментом може бути визначений господарський сегмент, або географічний сегмент. У разі відсутності чітких переваг залежності фінансових результатів та ризиків пріоритетним звітним сегментом визнається господарський сегмент, а допоміжним – географічний.

(Див. Бухгалтерський облік у банку).

Залишити коментар:

Site Footer