Взаємообмінний збір (interchange fee) – комісія, яку кредитні організації, що у обслуговуванні банківських карток, виплачують одне одному у процесі здійснення операцій.
Припустимо, покупець розплатився у точці своєї карткою. Банк продавця надсилає відповідний запит емітенту картки. За цю операцію сплачується збір. Тобто кредитна організація, що обслуговує торгову компанію, бере з неї комісію за еквайринг і частину цих грошей виплачує банку, який випустив дебетову чи кредитну картку.
Існує й інший порядок, так званий зворотний збір, коли, навпаки, банк-емітент сплачує обслуговуючому банку. Наприклад, якщо клієнт отримує готівку в банкоматі сторонньої кредитної установи. У цьому випадку частина комісії за операцію виплачується банком-емітентом організації, яка має мережу банкоматів.
Розмір взаємообмінного збору впливає на комісію з еквайрингу і, відповідно, на прибуток організації торгівлі. Якщо надбавка вартості товару невелика, як це буває в невеликих магазинах, то розмір комісії може наближатися до відсотка прибутку організації. Тому власники торгових точок часто віддають перевагу виключно готівці і не працюють із банківськими картками взагалі.
Великі мережеві компанії можуть отримувати найкращі умови у банків. Можливість заплатити карткою збільшує оборот компанії та прибуток, що призводить до не зовсім рівних конкурентних умов на ринку роздрібної торгівлі.
Наразі взаємообмінний збір встановлюється платіжними системами Visa, MasterCard. Взаємообмінний збір має складне ціноутворення, яке залежить від типу використовуваної картки (класичні, преміальні тощо), регіонів та юрисдикцій, кредитна або дебетова картка, від способу проведення транзакції (в інтернеті, за телефоном MO/TO тощо) .). Наприклад, ставки взаємообмінного збору для преміальних карток зазвичай будуть вищими, ніж для класичних карток. А транзакції за кредитними картками будуть вищими, ніж транзакції за преміальними. Продажі, що здійснюються без особистої присутності, такі як замовлення по телефону або через інтернет, зазвичай мають вищі ставки interchange, ніж транзакції з особистою присутністю власника картки (POS-термінали).