Валютний паритет (par of exchange) –
- співвідношення між валютами двох країн, що відповідає металевому змісту їх грошових одиниць;
- Співвідношення між валютами різних країн, яке встановлюється в законодавчому порядку, є основою валютного курсу, що зазвичай відхиляється від паритету.
Валютний паритет — тверде співвідношення між двома валютами, що є основою валютного курсу, який, однак, зазвичай відхиляється від валютного паритету.
Валютний паритет встановлювався, насамперед, за кількістю золота (срібла), що міститься в грошових одиницях різних країн, потім (в умовах обігу нерозмінних на золото паперових грошей) — за законодавчо встановлюваною кількістю в них золота.
Післявоєнна система міжнародних валютних відносин відрізнялася тим, що країни-члени Міжнародного валютного фонду були зобов’язані фіксувати паритети своїх національних валют у золоті або американських доларах, не маючи можливості змінити їх більш ніж на 10% без санкцій фонду. Відхилення валютних курсів допускалися не більше 1 % валютного паритету. Це становище стало нетерпимим за умов валютної кризи початку 1970-х гг.
У 1978 р. змінений статут МВФ виключив золото як основу валютного паритету. Як альтернативу йому рекомендувалися СДР, ЕКЮ та інші валюти. Це призвело до того, що кожна країна почала обирати свій механізм формування паритету національної валюти та режиму її курсу. Виникли різновиди валютного паритету: курси продавця та покупця, курси різних валютних ринків, курси на відкриття, середину та закриття валютного ринку.
У 1979 р. став діяти Європейський валютний союз, який фіксує зобов’язання країн-учасниць ЄС зберігати валютний паритет національних валют у межах і не допускати взаємних відхилень ринкових курсів національних валют від узгоджених.
У сучасних умовах Статут Міжнародного валютного фонду передбачає встановлення валютного паритету з урахуванням СДР (спеціальних прав запозичення).
Із запровадженням євро з 1 січня 1999 року намітилася тенденція до збільшення кількості країн, які встановлюють валютний паритет у євро.
Визначення валютного паритету носить формальний характері і лише реєструє ринковий курс валют (наприклад, при кроскурсі – до долара США, а через нього – до інших валют).
(Див. також Золотий паритет).