Помилка вибірки – Розбіжність між характеристиками вибіркової та генеральної сукупності. Розрізняють два види помилок вибірки: випадкову помилку і систематичну помилку, що виникає внаслідок порушення правил відбору (або через усунення під час відбору). При визначенні випадкової помилки передбачається, що помилка реєстрації дорівнює нулю. Систематичну помилку часто називають помилкою, викликаною усуненням. Загальна помилка вибірки складається з випадкової помилки (внаслідок випадкових відмінностей між елементами сукупності, включеними у вибірку і не потрапили до неї) та зі зміщення (систематичної помилки), якщо воно існує.
Помилка вибірки (sample error) – значення помилки під час проведення вибіркової аудиторської проверки. Помилка вибірки виникає, якщо під час перевірки виявляється те, що насправді відсутня (наприклад, у процесі спостереження економічних явищ, під час вирішення завдань пошуку).
При визначенні обсягу вибірки встановлюється ризик вибірки, припустима та очікувана помилки. Ризик вибірки полягає в тому, що думки дослідника з певного питання, складені на основі вибіркових даних та на підставі вивчення генеральної сукупності, можуть відрізнятися. Ризик вибірки має місце як під час тестування засобів системи контролю, і під час проведення детальної перевірки. У контексті перевірки на відповідність термін «помилка» означає, що результати перевірки свідчать або про неправильне функціонування внутрішнього контролю, або його неефективність. У контексті перевірки по суті – наявність помилкових заяв, що виникають як випадково, так і навмисно (див. Аудиторський ризик).
Припустима помилка вибірки – максимальне значення помилки, виявленої в ході вибірки, в межах якої дослідник все ще може зробити висновок про достовірність даних, що підлягають перевірці. Допустима помилка вибірки визначається на стадії планування аудиту. Чим менший розмір припустимої помилки вибірки, тим більше має бути обсяг вибірки. Результатом високого ступеня припустимої помилки при малому обсязі вибірки можуть бути дані, надто приблизні для підкріплення висновку про те, що сукупність загалом не має суттєвих спотворень. Велика вибірка допомагає також виявити як часті, і рідкісні відхилення чи спотворення, які у грошової сумі.
Очікувана помилка вибірки – Зразкове, суб’єктивно оцінюване значення помилки, яке до початку проведення вибірки аудитор передбачає отримати під час її проведення. Якщо помилка перевищує очікувану помилку вибірки, обсяг вибірки, необхідної для отримання визначення ризику вибіркової перевірки на заданому допустимому ступені відхилення, слід збільшити. Для визначення очікуваної помилки вибірки зазвичай використовують результати перевірок за попередні роки; якщо їх неможливо отримати, то користуються невеликою вибіркою з генеральної сукупності за поточний рік або вдаються до досвіду та інтуїції аудитора.
Значення очікуваної помилки вибірки має бути точним, т.к. воно впливає лише визначення обсягу вибірки, а чи не оцінку її результатів. Дослідник зобов’язаний аналізувати кожну помилку, що потрапила у вибірку, екстраполювати отримані під час вибірки результати на всю перевірену сукупність (див. Екстраполяція результатів вибірки) та оцінити ризики вибірки.