Валютна блокада (currency blockade) – економічна санкція у формі дискримінаційних валютних обмежень, що використовуються однією країною (групою країн) стосовно іншої держави з метою примусити її виконувати певні вимоги та підірвати її валютно-економічне становище.
Валютна блокада реалізується шляхом обмеження ходіння будь-якої країни валюти іншої країни. Вона встановлюється з метою тиску на країну-емітента валюти, ходіння якої обмежується, примусу її до виконання певних вимог.
Валютна блокада є частиною програми економічної блокади. Вона спрямовано економічну ізоляцію тієї чи іншої держави з метою підриву його економіки. Статут ООН передбачає блокаду, зокрема. і валютно-фінансову, як можливий колективний захід, що здійснюється країнами-членами ООН для відновлення та підтримки миру за рішенням Ради Безпеки на підставі статей 39 та 41 Статуту ООН.
Валютна блокада проводиться у вигляді блокування валютних рахунків іноземних банках. Сутність валютної блокади полягає у заморожуванні валютних цінностей певної держави, які у іноземних банках.
Наприклад, під час та після 2-ої світової війни Великобританія блокувала валютні рахунки, на яких зберігалася іноземна (переважно англійська) валюта країн стерлінгової зони (див. Валютні зони). Кошти з цих рахунків могли використовуватися лише для розрахунків між учасниками даного валютного угруповання. На початку 50-х років. Банк Англії припинив обмін фунтів стерлінгів на долари для Ірану у зв’язку з націоналізацією англо-іранської нафтової компанії. У 1956 р. у відповідь на націоналізацію Суецького каналу банки Великобританії, США та Франції організували валютну блокаду щодо Єгипту, заморозивши його валютні рахунки. Після приходу до влади в Чилі 1970 р. уряди народної єдності банки США блокували чилійські валютні рахунки. У період американо-іранського конфлікту листопаді 1979 р. США блокували іранські банківські авуари. Під час конфлікту 1982 р., пов’язаного зі спірним суверенітетом над Фолклендськими (Мальвінськими) островами, Великобританія блокувала валютні рахунки Аргентини, яка потім наслідувала її приклад. У 1986 р. США оголосили валютну блокаду Лівії з метою змусити країну відмовитися від незалежної зовнішньої політики.
Часто валютна блокада переплітається із кредитною блокадою.