Сумнівні банкноти (монети) (Suspicious Banknotes (Coins) — банкноти (монети), справжність або платіжні ознаки яких викликають сумнів, а також ознаки підробки, що мають, до проведення їх дослідження та складання експертом Національного банку України відповідного акта.
Якщо банк (філія, відділення) виявить в одного клієнта дві або більше сумнівних банкнот (монет), то посадові особи банку повинні терміново по телефону та не пізніше наступного робочого дня письмово повідомити про це органи МВС України за місцезнаходженням банку.
У разі сумнівів у касира банку у справжності грошових знаків, він вилучає сумнівні банкноти (монети) і оформляє Довідку про вилучення банкнот на дослідження у відповідність до встановленої формою в трьох примірниках, одне із яких видається клієнту.
При інкасації виявлені касиром банку сумнівні гроші в інкасаторській сумці оформляються актом на лицьовому боці супровідної відомості, накладної та квитанції. Акт є підставою для вилучення сумнівних банкнот та монет.
У кожному разі при виявленні сумнівних грошових знаків банк зобов’язаний:
- зарахувати на поточний рахунок клієнта суму виручки без урахування фальшивих чи сумнівних банкнот. Підставою для зарахування на поточний рахунок меншої суми виручки у першому випадку є Довідка про вилучення банкнот для дослідження, а у другому – супровідна відомість з оформленим на лицьовому боці актом із зазначенням фальшивих чи сумнівних купюр;
- вилучені сумнівні банкноти (монети) протягом 3-х днів відправити на безкоштовне дослідження до відповідного територіального або операційного управління НБУ, яке протягом 5 днів з моменту надходження видає висновок про статус банкноти (фальшива/справжня);
- після отримання від НБУ результатів досліджень банк зобов’язаний проінформувати підприємство про результати дослідження;
- відшкодувати суму платіжних банкнот, визнаних експертизою справжніми, клієнту, якого вони були прийняті. Фальшиві знаки не повертаються.
(Див. готівку, захисні ознаки банкнот).