Позика

Позика (Loan) – угода, відповідно до якої одна сторона (позичальник) передає у власність іншій стороні (позичальнику) гроші або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позичальнику таку ж суму грошей (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та якості.

Позика оформляється договором, який вважається укладеним з передачі грошей чи інших речей, визначених родовими ознаками. Позичковий договір укладається у письмовій формі, якщо його сума перевищує не менше ніж у десять разів встановлений законом мінімальний розмір оплати праці громадян, а у випадках, коли позичальником є ​​юридична особа, — незалежно від суми.

На підтвердження укладання позичкового договору та його умов може бути подана розписка позичальника або інший документ, що засвідчує передачу йому позичальником певної грошової суми чи певної кількості речей.

За позичковим договором позичальник має право отримання від позичальника відсотків суми позички, якщо інше встановлено договором чи законом. Розмір та порядок отримання відсотків встановлюються договором. Якщо договором не встановлено розмір процентів, їх розмір визначається лише на рівні облікової ставки Національного банку України.

У разі відсутності іншої угоди, відсотки виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Позичковий договір вважається безвідсотковим, якщо:

  1. він укладено між фізичними особами на суму, що не перевищує п’ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, і не пов’язаний із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однієї із сторін;
  2. позичальнику передані речі, визначені родовими ознаками.

Позичальник зобов’язаний повернути позичальнику позику (грошові кошти в такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій же кількості, такого ж роду та такої ж якості, які були передані йому позичальником) у строк та у порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлено термін повернення позички або цей термін визначено моментом пред’явлення вимоги, позичка має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів з дня пред’явлення позичальником вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика, надана за договором безвідсоткової позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше встановлено договором.

Позика вважається поверненою на момент передачі позичальнику речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що займалася, на його банківський рахунок.

У разі невиконання позичальником обов’язків, встановлених позичковим договором, щодо забезпечення повернення позички, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов’язання або погіршення його умов за обставинами, за які позичальник не несе відповідальності, позичальник має право вимагати від позичальника дострокового повернення позички та сплати відсотків, Цивільним Кодексом.

Чим відрізняється позичка від кредиту?

Кредитом називаються кошти, що надаються банківськими чи іншими фінансово-кредитними організаціями на певних умовах фізичним чи юридичним особам. На відміну від позички, взятий у банку кредит – це обов’язково грошова сума. З іншого боку, у кредитному договорі обов’язково обговорюється винагороду кредитору, що завжди обов’язково у разі позикою.

Кредит повертається частинами протягом певного тимчасового періоду або однією сумою наприкінці терміну дії кредитного договору. У позичковому договорі термін зазначається який завжди.

Сам собою кредит також має кілька форм. Розрізняють товарну, грошову та змішану форми кредиту.

Товарна форма існувала ще до початку входження в побут грошей. Якщо якийсь товар брався в кредит, то повертався він таким самим шляхом або обмінювався на аналогічний за ціною товар, але з збільшенням.

Грошова форма передбачає отримання фінансів на обумовлений термін та під обумовлений заздалегідь відсоток. Для сучасної економіки така форма є домінуючою.

Змішана форма кредитування — це відносини, у яких кредит можна отримати товаром, а повернути грошима, чи навпаки. Така форма часто використовується у міжнародних розрахунках.

Таким чином, ключовою відмінністю кредиту від позички є безоплатність останньої (в окремих випадках – безоплатне право використання).

Чим відрізняється позичка від позики?

Поняття “позика” і “позичка” часто використовують як взаємозамінні, але це не зовсім правильно, тому що вони теж відрізняються. Позика, як і позичка, є угодою між суб’єктами про передачу користування якихось цінностей – грошей, товарів, будь-якого имущества. Але договір позики передбачає, що повернуто буде не обов’язково те саме майно, а взагалі будь-яке аналогічне йому за станом, вартістю, якістю. При позичці суворо підлягає саме взята річ. Коли йдеться про грошові взаємини, позичка і позика не відрізняються одна від одної. Більше того, вони зазвичай видаються на умовах, схожих на умови кредиту, але під великі відсотки та на більш короткий термін.

(Див. Банківський кредит, Кредит, Позика, Порука).

Залишити коментар:

Site Footer