Страхування відповідальності за невиконання зобов’язань

Страхування відповідальності за невиконання зобов’язань – Сукупність видів страхування відповідальності, що передбачають обов’язки страховика зі страхових виплат у разі завдання шкоди об’єкту страхування.

При страхуванні відповідальності за невиконання зобов’язань об’єктом страхування є майнові інтереси особи, про страхування яких укладено договір (застрахованої особи), пов’язані з обов’язком останньої у порядку, встановленому цивільним законодавством, відшкодувати збитки, сплатити неустойку кредитору у зв’язку з невиконанням (неналежним виконанням) зобов’язання , зокрема договірного зобов’язання.

Існують дві форми відповідальності за невиконання зобов’язань, які є наслідком двох видів цивільної відповідальності: договірної та позадоговірної, або деліктної (лат. delictum – правопорушення). Договірна відповідальність виникає у відносинах між фізичними чи юридичними особами – сторонами за договором у зв’язку з його виконанням. Відповідальність порушення договору виявляється у обов’язки порушника відшкодувати збитки і виплатити неустойки контрагенту за договором. Деліктна відповідальність виникає між особами, не пов’язаними юридичними відносинами (договором), внаслідок заподіяння шкоди особи або майну і полягає в обов’язку заподіювача шкоди відшкодувати збитки особі, якій завдано шкоди.

Цивільний кодекс допускає страхування ризику відповідальності за договором лише у суворо обмежених законом випадках і щодо самого страхувальника, що виключає страхування ризику відповідальності за невиконання договірних зобов’язань, покладених боржником-страхувальником на третіх осіб. Страхування відповідальності за невиконання зобов’язань передбачено: для банків, що страхують повернення вкладів громадян; ломбардів, що страхують власним коштом закладене майно на користь його власника. Вигодонабувачем у цьому страхуванні завжди вважається кредитор – сторона, перед якою страхувальник зобов’язаний нести відповідну відповідальність. Відповідальність за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов’язань виникає за таких умов:

  1. чинного договору;
  2. недотримання договору;
  3. збитків від дебітора;
  4. шкоди від недотримання договору.

Страхування відповідальності за невиконання зобов’язань покриває прямі збитки, завдані невиконанням (неналежним виконанням) контракту у вигляді заподіяних збитків, під якими розуміються:

  • реальні збитки, заподіяні невиконанням контракту внаслідок дії непереборної сили (землетруси, повені та інші стихійні лиха) або банкрутства боржника;
  • втрачена вигода у вигляді неотриманих доходів, які страхувальник, право якого порушено, отримав за звичайних умов обороту у разі, якби такого порушення його права не відбулося;
  • додаткові витрати, які страхувальник, чиє право порушено, зробив або повинен буде зробити для відновлення порушеного права (включаючи судові витрати).

За договором страхування страховик несе відповідальність у розмірі фактично понесеної та документально обґрунтованої шкоди від невиконання зобов’язань. Збитки складаються з вартості неотриманих матеріальних цінностей, штрафів, пені та витрат, пов’язаних з невиконанням зобов’язань, неотриманих доходів. Загалом збитки не повинні перевищувати страхову суму, яка встановлюється за згодою сторін у межах загальної суми заборгованості страхувальника перед третіми особами за застрахованим зобов’язанням.

Договір страхування відповідальності за невиконання зобов’язань укладається за заявою страхувальника з додатком до нього договору з третіми особами, документів, що відображають фінансовий стан (статут, баланс, річний звіт тощо) та характеризують ступінь ризику щодо зобов’язання, що приймається на страхування, та інші, що цікавлять страхувальника матеріали. Договір укладається на строк, протягом якого страхувальник відповідає за застраховане зобов’язання.

Тарифна ставка диференційована та залежить від страхової суми, ступеня ризику, ділової репутації застрахованого та його контрагентів, регіону, терміну ведення рентабельної підприємницької діяльності застрахованим та контрагентами, наявності у застрахованої дебіторської заборгованості, обсягу та ступеня ліквідності майна та інших активів.

Залишити коментар:

Site Footer