Окремим видом іпотечного страхування є страхування відповідальності позичальника перед кредитором за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань, забезпечених іпотекою.
Даний вид страхування вперше з’явився в США ще в 1887 (тоді в Нью-Йорку була утворена перша іпотечна страхова компанія – Title and Guarantee Company of Rochester). У Росії ж він почав запроваджуватися нещодавно – у 2010 році, коли для формування та розвитку ринку іпотечного страхування Агентством з іпотечного житлового кредитування було створено Страхову компанію АІЖК.
Передумовами для запровадження такого виду страхування стала криза 2008 року, внаслідок якої багато позичальників не змогли забезпечувати своєчасну оплату своїх іпотечних кредитів. Банки були змушені звертати стягнення на закладене майно, проте зіткнулися із досить неприємною ситуацією. У зв’язку із втратою платоспроможності частини населення попит на ринку нерухомості впав, ціни на житло різко знизилися. Більшість іпотечних кредитів було видано з відносно невеликим початковим внеском: 10-20% вартості. Таким чином, грошей, які банки отримали в результаті продажу закладеного майна, не вистачало на погашення кредиту. У результаті позичальники не тільки втратили житло та кошти первісного внеску, які вони вносили при покупці, але й залишилися зобов’язані банкам досить значні суми. Зрештою, банки відмовилися видавати іпотечні кредити при початковому внеску менше 30%. Виходом із ситуації став розвиток такого виду страхування, як страхування відповідальності позичальника.
За цим договором страхування фірма зобов’язується виплатити банку кошти у вигляді різниці між боргом позичальника перед кредитором і сумою, отриманої від продажу закладеного имущества. Страхова сума, що підлягає виплаті кредитору, становить 20% вартості нерухомості. Договір укладається на вимогу банку при оформленні іпотечного кредиту з початковим внеском 10-30%. Страхова премія (сума, що підлягає оплаті позичальником), сплачується один раз протягом життя кредиту за тарифами страхової компанії.
В даний час все більше кредитних організацій, готових видавати іпотеку з початковим внеском 20%, 15% або 10% вартості житла, вимагають від своїх позичальників страхування відповідальності. Це дозволяє банкам не побоюватися за повернення кредиту, а позичальникам бути впевненими, що у разі зміни фінансового стану вони, хоч і втратять закладене майно, не залишаться повинні банку велику суму коштів.