Страховий акт

Страховий акт – Документ, що складається страховиком або уповноваженою ним особою при настанні страхового випадку і служить підставою для виплати страхового відшкодування. У майновому страхуванні він є підставою для розрахунку суми збитків та визначення права страхувальника на отримання страхового відшкодування. У особистому страхуванні страховий акт необхідний підтвердження факту та обставин нещасного випадку, що з роботою чи перебуванням у дорозі, при страхуванні працівників з допомогою організацій, з обов’язкового страхування пасажирів. За іншими видами особистого страхування на підтвердження нещасного випадку страхового акта не потрібно, для цього використовуються медичні документи.

У страхових актах зазначаються місце, час та причини загибелі (пошкодження) майна, розмір завданих збитків, заходи, що вживаються до збереження майна та інші відомості. У необхідних випадках до страхового акту додаються висновки компетентних органів, що підтверджують факт загибелі (пошкодження) майна та його причини: органів пожежного нагляду, сільськогосподарських, медичних, ветеринарних установ, правоохоронних органів тощо.

Страховий акт оформляється представником страхової організації (аджастер) за участю страхувальника або його представника. Законодавство дозволяє за обов’язкового страхування майна покладати оформлення страхового акта на певних посадових осіб державних установ. Підставою для складання страхового акта є письмова заява страхувальника, адресована страховику, за фактом та обставинами страхового випадку. У міжнародній страховій практиці зазначена заява називається заявленою претензією.

При отриманні заяви від страхувальника про страховий випадок страховик зобов’язаний:

  • направити експерта для огляду місця події та складання акта про страховий випадок (за участю страхувальника);
  • зробити розрахунок суми збитків;
  • визначити правомірність страхової виплати.

Атрибути акту та порядок його складання мають певні відмінності за видами страхування та за страховими організаціями. При страхуванні деяких видів майна (судів, вантажів тощо) роль страхового акта виконує аварійний сертифікат, що складається аварійним комісаром, але оформлення аварійного сертифіката не означає безперечної виплати страхового відшкодування, оскільки можуть виявитися фактори, що перешкоджають цьому (вина страхувальника, збитки в межах страхової франшизи тощо).

Для виплати страхового забезпечення за наслідки нещасного випадку на виробництві, при виконанні службових обов’язків та на транспорті передбачено складання посадовими особами акта про нещасний випадок, який замінює страховий акт.

Залишити коментар:

Site Footer