Ризик перекредитування

Ризик перекредитування (Overloading Risk)

  1. Ситуація, як у економіці країни стрімко зростають обсяги наданих кредитів, у результаті у банках виникає загроза недотримання економічних нормативів кредитного ризику, а позичальників у структурі капіталу стрімко зростає частка позикового капіталу, збільшується боргове навантаження і підвищуються ризики неповернення кредиту.
  2. Стійке перевищення темпи зростання кредитування над темпами зростання банківських депозитів. У світовій практиці ризик перекредитування відбиває співвідношення суми виданих кредитів та суми залучених депозитів (Loan-to-Deposit Ratio). Якщо цей коефіцієнт перевищує одиницю, це означає, що залежність банків від зовнішнього фінансування зросла.

Ризик перекредитування призводить до зростання кредитного ризику, а також при несприятливому збігу обставин може сприяти розвитку банківської кризи. З метою недопущення ризику перекредитування центральний банк країни здійснює відповідне макроекономічне регулювання та приймає низку превентивних дій.

Ризик перекредитування — ризик, що виникає у процесі перекредитування (рефінансування) позикової заборгованості. Зокрема, це ризик відмови у видачі «нового» кредиту іншою кредитною установою, виникнення додаткових витрат при оформленні «нового» кредиту (оцінка застави, страхування, нотаріальне оформлення тощо), збільшення процентної ставки за «новим» кредитом, штрафні санкції за дострокове погашення “старого” кредиту тощо.

Ризик перекредитування – ризик збільшення боргового навантаження окремого позичальника. Якщо компанія або приватна особа залучає велику кількість кредитів, то зі збільшенням позичкової заборгованості витрати на обслуговування такої заборгованості постійно зростають. У разі зміни макро- та/або мікроекономічного середовища (зниження ВВП, падіння обсягів реалізації продукції, зниження доходів, підвищення вартості фондування тощо), сукупні доходи позичальника можуть виявитися недостатніми для обслуговування позикової заборгованості, що призведе до виникнення простроченої заборгованості. . А це у свою чергу загрожує не лише застосуванням штрафних санкцій, а й початком процедури примусового стягнення заборгованості з боку банку, що врешті-решт може призвести навіть до банкрутства позичальника.

Залишити коментар:

Site Footer