Ризик ліквідності інвестицій (investment liquidity risk) – особливий вид інвестиційного ризику, пов’язаний із низьким рівнем ліквідності окремих об’єктів інвестування на ринку або високою тривалістю інвестиційного процесу. За наявності такого ризику інвестор має право розраховувати на додатковий дохід у вигляді премії за ліквідність.
У процесі здійснення фінансового інвестування у всіх його формах одним із найважливіших завдань є оцінка інвестиційних якостей окремих фінансових інструментів, що звертаються на ринку. Оцінка інвестиційних якостей фінансових інструментів є інтегральну характеристику окремих їх видів, здійснювану інвестором з урахуванням цілей формування інвестиційного портфеля.
З позицій особливостей властивих їм інвестиційних якостей фондові інструменти класифікуються за такими основними ознаками:
1. За ступенем передбачуваності інвестиційного доходу поділяють боргові та пайові цінні папери:
Боргові цінні папери характеризується чіткою передбачуваністю інвестиційного доходу, розмір якого можна визначити будь-якої миті їх обігу. Передбачуваність рівня інвестиційного доходу дозволяє без особливих проблем зіставляти інвестиційні якості боргових цінних паперів як за шкалою “дохідність-ризик”, так і за шкалою “дохідність-ліквідність”. Крім того, боргові цінні папери мають пріоритетні права погашення зобов’язань при банкрутстві емітента, що значно знижує рівень несистематичного їхнього ризику.
Пайові цінні папери характеризуються низьким рівнем передбачуваності їх інвестиційного доходу, що оцінюється за двома параметрами — рівнем майбутніх виплат дивідендів та приростом курсової вартості фондового інструменту. По цих цінних паперах за ефективної господарську діяльність емітента можливе отримання вищого рівня інвестиційного доходу проти борговими цінними паперами тієї самої емітента. При цьому для пайових цінних паперів характерна більша ступінь кореляції доходів з темпами інфляції. Разом про те, нестабільність інвестиційного доходу робить їх ризиковими інструментами інвестування, оскільки де вони захищені від систематичного, і від несистематичного видів ризиків. Низька ефективність господарської діяльності емітента може призвести не тільки до втрати інвестиційного доходу за пайовими цінними паперами, а й до часткової (а у разі банкрутства — і повної) втрати вкладеного в них капіталу.
2. За рівнем ризику, пов’язаного з характером емітента, виділяють такі види фондових інструментів інвестування:
Державні цінні папери. Вони представлені переважно борговими зобов’язаннями і мають найменший рівень інвестиційного ризику. Окремі види державних цінних паперів розглядаються навіть як зразок безризикових інвестицій. Водночас рівень інвестиційного доходу за такими цінними паперами, як правило, є найнижчим. При цьому шляхом зміни ставки рефінансування (облікової ставки центрального банку) держава має можливість впливати на реальний рівень інвестиційного доходу за своїми цінними паперами у період різких коливань кон’юнктури фінансового ринку.
Цінні папери муніципальних органів. Рівень інвестиційних якостей таких цінних паперів (зазвичай, боргових) значною мірою визначається рівнем інвестиційної привабливості відповідних регіонів. Хоча цінні папери такого виду важко віднести до безризикових, рівень інвестиційного ризику з них зазвичай невисокий. Відповідно невисокий і рівень інвестиційного доходу за ними.
Цінні папери, емітовані банками. Інвестиційні якості цих фондових інструментів вважаються досить високими, оскільки рівень прибутковості за ними зазвичай вищий, ніж у державних та муніципальних цінних паперах. Крім того, система економічних нормативів банківської діяльності та високий рівень державного контролю за їх діяльністю знижують потенційний рівень ризику інвестування у цінні папери цих емітентів (хоча випадки фінансової неспроможності банків не такі рідкісні).
Цінні папери підприємств. Цей вид фінансових інструментів інвестування в нашій країні має низькі інвестиційні якості. Це викликано низькою ефективністю господарську діяльність більшості підприємств сучасному етапі (особливо корпоратизованих державних підприємств) унаслідок чого з акцій багатьох їх виплачуються навіть дивіденди. Рівень інвестиційного ризику за цінними паперами підприємств (що особливо належать до категорії «венчурних») є найвищим. Крім того, цей тип цінних паперів загалом характеризується найнижчим рівнем ліквідності на фондовому ринку.
3. За рівнем ризику та ліквідності, пов’язаними з періодом обігу, виділяють такі фондові інструменти інвестування:
Короткострокові цінні папери. Період їх обігу визначає досить високий рівень їхньої ліквідності на фондовому ринку. Крім того, короткий період їх обігу значно знижує рівень інвестиційного ризику, пов’язаного зі зміною кон’юнктури фінансового ринку та фінансового стану їх емітентів. Водночас, відносно низький рівень ризику та досить високий рівень їхньої ліквідності визначають порівняно невисокий рівень інвестиційного доходу за такими фондовими інструментами.
Довгострокові цінні папери. Рівень інвестиційних якостей таких фондових інструментів визначається протилежними характеристиками – низьким рівнем ліквідності (за інших рівних умов) і відповідно вищим рівнем інвестиційного ризику. Відповідно за такими фондовими інструментами пропонується і вищий рівень інвестиційного доходу.
4. За рівнем ліквідності, пов’язаним з характером випуску та обігу, фондові інструменти інвестування поділяються на такі види:
Іменні цінні папери. У зв’язку зі складною процедурою їх оформлення і глибшим контролем емітента за їх зверненням ці цінні папери мають дуже низьку ліквідність.
Цінні папери на пред’явника. Зазначена особливість випуску таких фондових інструментів не перешкоджає процесу їхнього вільного обігу, відповідно і підвищує потенційний рівень їх ліквідності.