Реальні доходи населення (real income) – грошові доходи поточного періоду, скориговані індекс споживчих цін. Іншими словами, це величина доходів, розрахована з урахуванням зміни роздрібних цін та податків — за кількістю товарів, які можна придбати на реальні доходи, а не за кількістю отриманих грошей.
Реальні доходи населення включають доходи осіб, зайнятих підприємницькою діяльністю, виплачену заробітну плату найманих працівників (нараховану заробітну плату, скориговану на зміну простроченої заборгованості), пенсії, допомоги, стипендії та інші соціальні трансферти, доходи від власності у вигляді відсотків за вкладами, цінними паперами, дивідендів та інші доходи.
Реальні доходи населення — частина національного доходу, використовувана населенням споживання чи накопичення. Реальні доходи населення – узагальнюючий показник життєвого рівня. На відміну від номінальних доходів, реальні доходи населення характеризують кількість матеріальних благ і послуг, що купуються, з урахуванням зміни роздрібних цін і витрат на виплату податків, а також інших обов’язкових платежів. Для визначення їх величини із загальної суми всіх грошових та натуральних доходів населення віднімаються платежі до бюджету, внески до громадських та кооперативних організацій, приріст грошових заощаджень усіх видів, а також частина витрат на оплату послуг, що перевищує вартість їх матеріального утримання. Сума, що залишилася, дорівнює вартості спожитих і частково накопичених населенням матеріальних благ, утворює фонд кінцевих реально використовуваних в даному періоді доходів населення.
Динаміка реальних доходів населення визначається шляхом зіставлення кінцевих доходів за різні періоди, виражених в одних і тих самих порівняних цінах. Цей показник найоб’єктивніше характеризує зміни у рівні життя населення.