Ревізія (від лат. revisio – перегляд) – система обов’язкових контрольних дій з документальної та фактичної перевірки законності, доцільності та ефективності вчинених у періоді господарських і фінансових операцій, що перевіряється, а також законності та правильності дій посадових осіб.
Ревізія – перевірка фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій, установ, службових дій посадових осіб, документів, записів уповноваженими на це органами на предмет контролю за дотриманням законів, правил, інструкцій, достовірності та об’єктивного відображення в документах істинного становища, відсутності порушень, наявності документально зафіксованих товарно-матеріальних цінностей
Ревізії проводять різні контролюючі органи, особливо фінансові, і навіть органи управління щодо підвідомчих організацій. Ревізії можуть бути проведені як за планом цих органів, і за вказівкою інших компетентних органів, зокрема правоохоронних.
По об’єкту перевірки розрізняють ревізії документальні, фактичні, повні (суцільні), вибіркові (часткові). За організаційною ознакою вони можуть бути: плановими (передбаченими у плані роботи відповідного органу) та позаплановими (призначеними у зв’язку з надходженням сигналів скарг та заяв громадян, які потребують невідкладної перевірки), комплексними (що проводяться разом декількома контролюючими органами).
При проведенні документальної ревізії перевіряються документи, особливо первинні фінансові документи (рахунки, платіжні відомості, ордери, чеки), ніж звіти, кошториси тощо.
Фактична ревізія означає перевірку як документів, а й наявності грошей, матеріальних цінностей.
Під повною ревізією розуміють перевірку усієї діяльності підприємства, організації, установи за певний період.
При вибіркової ревізії контроль спрямований на будь-які окремі сторони фінансово-господарської діяльності (наприклад, перевірка витрат на відрядження, роботи з прийому податкових та страхових внесків).
Повна комплексна ревізія фінансово-господарської діяльності включає перевірку:
- операцій із грошима;
- розрахункових та кредитних операцій;
- розрахунків з бюджетом та позабюджетними фондами;
- безпеки основних засобів та нематеріальних активів та операцій з ними;
- безпеки виробничих запасів, товарно-матеріальних цінностей та операцій із ними;
- інвестиційних операцій;
- розрахунків з оплати праці та нарахування податків;
- формування собівартості продукції (товарів, робіт, послуг);
- формування фінансових результатів;
- організації та стану бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю.
Ревізія може проводитися вибірково за вказаними напрямками. Результати ревізії оформляються актом (довідкою), який підписується ревізуючим та уповноваженими на те посадовими особами об’єктів, що перевіряються, і представляється органу фінансового контролю, що призначив ревізію.
В окремих випадках органи фінансового контролю можуть проводити ревізію щодо вимог правоохоронних органів у встановленому законом порядку. Ревізії чи перевірки на вимогу правоохоронних органів охоплюють питання, поставлені посадовцем правоохоронного органу, який призначив ревізію чи перевірку. Результати ревізії оформляються актом, що має важливе юридичне значення.