Реальна ставка відсотка

Реальна ставка відсотка (real interest rate) – Ставка відсотка, що встановлюється з урахуванням змін купівельної вартості грошей у зв’язку з інфляцією.

Реальна ставка відсотка – процентна ставка, очищена від інфляційних факторів. Розраховується як різниця між номінальною ставкою відсотка та рівнем інфляції. Має місце у двох видах: exante – передбачувана до настання періоду інфляції, на яку очікують позичальники та кредитори в момент видачі позичок, і expost – реальна, фактична.

При номінальній процентній ставці i та темпи розвитку інфляції р реальна ставка відсотка r знаходиться за такою формулою:

r = (1+i)/(1+p) - 1

При низькій ставці відсотка та низькому темпі інфляції наближення r ≈ i – p дуже точно.

У період, коли темпи розвитку інфляції змінюються, реальна ставка відсотка то, можливо визначено з урахуванням порівнянь минулий чи майбутній період. При порівнянні з урахуванням минулого періоду поточні ставки відсотка зіставляються з рівнем інфляції за минулий період; прогнозна ставка виходить шляхом порівняння відсоткові ставки з очікуваним у майбутньому періоді рівнем інфляції.

Методика порівняння з урахуванням майбутніх змін більше підходить процесу прийняття рішень, але залежить від моделі оцінки очікувань; тому все ж таки частіше використовується метод порівняння на базі минулих змін, який використовує опубліковані статистичні дані.

Якщо рівень інфляції перевищує розмір номінальної відсоткової ставки, то реальна відсоткова ставка матиме негативне значення — у разі використовується термін негативна ставка відсотка, що означає прямі втрати (збитки) для інвестора. Інвестор (кредитор) отримує прибуток у разі позитивного значення показника реальної відсоткової ставки.

Залишити коментар:

Site Footer