Позабюджетні кошти (Кошти з позабюджетних джерел) (off-budget income) – доходи, одержувані бюджетними установами крім асигнувань, що виділяються з бюджету. Позабюджетні кошти формуються:
- шляхом використання діяльності бюджетних установ принципів ринкового господарювання;
- у вигляді залучення потреби бюджетних установ коштів юридичних і фізичних осіб, здійснюють благодійну діяльність (що виступають спонсорами).
Джерела формування позабюджетних коштів:
- доходи від підприємницької діяльності, зокрема. від надання платних послуг понад обсяги, встановлені державним та муніципальним замовленням;
- надходження від використання майна, що знаходиться у державній або муніципальній власності (наприклад, від здачі в оренду приміщень та майна, закріпленого за бюджетною установою на праві оперативного управління, та ін);
- доходи від реалізації невикористовуваних установою матеріальних цінностей, придбаних раніше за рахунок цільових коштів та безоплатних надходжень;
- безоплатні перерахування юридичних та фізичних осіб, гранти міжнародних організацій, фінансова допомога урядів іноземних держав.
Крім того, бюджетні установи можуть мати кошти, що надходять від юридичних та фізичних осіб, в окремих випадках – з інших бюджетів, призначені для виконання певних доручень (наприклад, на виплату цільових соціальних доплат та компенсацій, на здійснення розрахунків із молодими спеціалістами, що спрямовуються до місця роботи після закінчення навчального закладу, тощо). Організаціям, які дали доручення, бюджетна установа має надати звітність про фактичне використання відповідних коштів.
Правовий основою залучення та використання позабюджетних коштів є бюджетне, податкове законодавство, закони, регулюючі діяльність установ окремих галузей соціальної сферы.