Податковий потенціал (tax potential) – умовна можливість держави зібрати до бюджету податки та збори за певний час. Податковий потенціал держави визначається станом господарства та зовнішньої торгівлі, податковим законодавством та податковою політикою.
Податковий потенціал виражається всієї сумою підлягають стягненню чи середньої сумою зібраних протягом останніх кілька років податків і зборів, і навіть індексом податкового потенціалу – величиною, відбиває ставлення цих показників до чисельності населення, площі та інших показникам.
Податковий потенціал застосовується для зіставлення податкової спроможності різних країн, для вироблення економічної, соціальної, фінансової, бюджетної та податкової політики, а також для бюджетного планування. Дуже часто вираз «податковий потенціал» використовується у значенні податкової можливості державної освіти (яка визначається також розміщенням продуктивних сил та бюджетним устроєм у країні, наявністю митних зон та ділових центрів тощо), наприклад: у бюджетному регулюванні при зіставленні податкових можливостей різних державних утворень та виборі для надання фінансової підтримки утворень, що характеризуються найменшими показниками; в аналітичній роботі з розміщення нових продуктивних сил у країні, створення туристських центрів та прокладання туристських маршрутів; залучення інвестицій у господарський та соціальний розвиток державних утворень.
Вираз «податковий потенціал» застосовується в дослідженнях із соціальної психології та соціальної етики, у соціології та політології (наприклад, при зіставленні вигод центру та місцевих органів влади, при оцінці розвитку державних утворень та втручання в управління їхніми справами, при вивченні розподілу доходів та умов для ділової активності).