Оцінка вартості активів (assets valuation) – методи визначення вартості коштів суб’єкта господарювання. Оцінка вартості може бути здійснена при реорганізації, купівлі-продажу підприємства, і, крім цього, виявляється вкрай корисною для інвесторів, тому що дає повне розуміння того, у що вони вкладають гроші. Також оцінка вартості активів є необхідною визначення найефективнішої стратегії розвитку компанії, а також для самого управління ним.
Важливо, щоб оцінку вартості активів було здійснено якісно, з максимальною точністю. Кошти, придбані за плату, оцінюються шляхом підсумовування фактично понесених видатків на їх купівлю; отримані безоплатно – за ринковою вартістю на дату оприбуткування; вироблені організації – за вартістю їх виготовлення.
У частині основних засобів допускається їхня переоцінка шляхом доведення вартості до цін поточної реалізації.
Запаси, цінні папери та дебіторська заборгованість оцінюються згідно з принципом обачності; величина витрат майбутніх періодів визначається фактично понесеними витратами, що належать до майбутнього звітного періоду.
При оцінці вартості активів особливу увагу приділяють правильній методиці відображення їхньої поточної (справедливої) вартості, що відповідає вимогам МСФЗ.
Активи, які приносять прибуток, становлять частину ринкової вартості організації, яка є певною мірою зовнішньою оцінкою її фінансового благополуччя, характеризуючи ліквідаційний баланс організації.
При купівлі-продажу оцінюється вартість організації загалом, яка, зазвичай, не дорівнює сумарної вартості її активів. Різниця між вартісною оцінкою організації та сумарною вартістю її активів за цінами поточної реалізації становить гудвілл організації, що реалізується при її придбанні (злитті, приєднанні) іншою фірмою.
Оцінка вартості активів включає оцінку наступного майна підприємства:
- Нерухоме майно. Оцінка вартості нерухомості – це один із найбільш затребуваних та актуальних видів послуг в оціночній діяльності. Ця процедура включає визначення вартості об’єкта, а також вартості прав щодо об’єкта. До нерухомості можна віднести:
- будівлі;
- приміщення;
- споруди;
- житлові будинки, квартири та кімнати, котеджі та дачі;
- земля, земельні ділянки;
- об’єкти незавершеного будівництва.
- Транспортні засоби, машини та обладнання. Оцінка вартості транспортних засобів необхідна з такою метою:
- визначення вартості при купівлі-продажу;
- оформлення спадщини;
- оформлення кредиту чи застави;
- страхування майна підприємства;
- передача обладнання у найм чи лізинг;
- переоцінка основних фондів;
- визначення бази оподаткування.
- Бізнес. Оцінка бізнесу є визначення вартості організації у грошах, який найяскравіше відобразить якості цієї організації, як товару. Ця оцінка необхідна під час укладання угод купівлі-продажу, страхування, кредитування;
- Цінні папери. Оцінка цінних паперів необхідна визначення вартості права власності, боргів та роботи щодо цінних паперів і зобов’язань, розрахунку вартості цінних паперів;
- Нематеріальні активи. Оцінка нематеріальних активів – це оцінка тих активів, які мають речовинної форми, чи його матеріально-речова форма немає існуючого значення. Незважаючи на відсутність матеріальної форми, нематеріальні активи відіграють значну роль як у бізнесі, так і при оцінці вартості активів. Під нематеріальними активами розуміють бренд, репутацію компанії, довіру покупців.