Оцінка статей бухгалтерського балансу (valuation of balance items) – сукупність методів фінансового виміру величини активів, зобов’язань, доходів і витрат у бухгалтерському балансі.
Оцінка активів, зобов’язань, доходів і витрат проводиться, зазвичай, за фактичної (первинної) вартості (собівартості), тобто. у сумі грошових коштів, сплаченій або нарахованій при придбанні або виробництві об’єкта. Для забезпечення корисності інформації, що формується у бухгалтерському обліку, у відповідних випадках оцінка окремих активів, зобов’язань, доходів та витрат може проводитися:
- по поточної (відновлювальної) вартості (собівартості), тобто. у сумі коштів, яка має бути сплачена на дату складання бухгалтерської звітності у разі заміни будь-якого об’єкта;
- за поточною ринковою вартістю (вартістю продажу), тобто. у сумі грошових коштів, яка може бути отримана в результаті продажу об’єкта або настання терміну його ліквідації.
За відсутності іншої бази виміру для оцінки окремих активів, зобов’язань, доходів та витрат може бути використана дисконтована вартість. При виборі варіанта оцінки Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) рекомендують дотримання принципу обачності, згідно з яким оцінка статей бухгалтерського балансу повинна по можливості проводитися так, щоб значення вимірюваних величин не завищувалися, а занижувалися.
За фактичними витратами придбання та виготовлення оцінюють у балансі незавершене будівництво, незавершене виробництво (витрати обігу), матеріали, товари та готову продукцію. Варіанти розрахунку фактичних витрат та собівартості придбання та виробництва можуть бути різними: з урахуванням та без урахування загальногосподарських витрат, за середньозваженою собівартістю, з використанням способів ЛІФО, ФІФО та ін.
По біржовий вартості оцінюють інвестиції в цінні папери, котируються на біржі чи позабіржовому ринку. Покупну вартість акцій збільшують витрати, що безпосередньо пов’язані з придбанням цінних паперів.
За первісною вартістю відображають у балансі земельні ділянки, основні засоби, включаючи житловий фонд та об’єкти зовнішнього благоустрою, дебіторську та кредиторську заборгованість, капітал та резерви.
За залишковою вартістю оцінюють основні засоби, що числяться на балансі, нематеріальні активи. Основні засоби, незавершене будівництво в результаті переоцінки можуть бути оцінені за відновлювальною вартістю. Вона обчислюється шляхом індексації чи прямого перерахунку за документально підтвердженими ринковими цінами.
По курсу іноземних валют на дату складання бухгалтерського балансу відображаються у звітності залишки коштів на валютних рахунках організації та на рахунках розрахунків та зобов’язань в іноземній валюті. Імовірнісна оцінка активів та пасивів бухгалтерського балансу використовується на стадіях санації або ліквідації організацій за їхнього банкрутства.