Операційна техніка у банках – Сукупність правил і технічних прийомів з організації бухгалтерської роботи, документообігу, ведення бухгалтерського обліку та контролю при скоєнні грошово-розрахункових операцій.
Основними елементами операційної техніки у банках є:
- встановлення типів (форм) розрахунково-грошових документів за окремими операціями, порядок їх оформлення та прийоми обробки;
- документообіг у банках;
- внутрішньобанківський контроль.
Усі операції, що здійснюються кредитною організацією відповідно до Закону «Про банки та банківську діяльність» та ліцензії Національного банку, здійснюються та відображаються у бухгалтерському обліку на підставі документів встановленої форми.
Операції проводяться, зазвичай, виходячи з прийнятих до виконання документів клієнтів. Операції, що здійснюються без документів клієнтів банку, оформляються документами, що складаються кредитною організацією на бланках встановленої форми (прибуткові та видаткові касові та меморіальні ордери, розпорядження уповноважених працівників тощо).
Документи, на підставі яких здійснюються бухгалтерські записи, повинні мати необхідні реквізити та підписи. При використанні ЕОМ документ може бути оформлений шляхом роздруківки на паперовому носії його електронного зразка, що відповідає бланку встановленої форми або містить всі реквізити, передбачені бланком (див. також Карткова платіжна система).
Операційна техніка в банках має специфіку, що відповідає різним видам банківських операцій: касові прибуткові та видаткові операції, операції з безготівковими розрахунками, з іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті, внутрішньобанківські операції з обліку фондів, доходів, витрат тощо. У всіх випадках документи, що надійшли в операційний час до бухгалтерських служб, підлягають оформленню та відображенню за рахунками кредитної організації того ж дня (див. Ажур).
Відповідно до чинного законодавства та на підставі правил бухгалтерського обліку, встановлених Національним банком, кредитна організація самостійно розробляє правила документообігу та технологію обробки облікової інформації.
Відділ банку, що веде облік та обробку грошово-розрахункових операцій, називають бек-офіс.
Використання повнофункціональної інтегрованої автоматизованої банківської системи забезпечує ведення всіх основних операцій у банку в автоматичному режимі, дозволяючи паралельно підтримувати бухгалтерський облік (як за національними, так і за міжнародними стандартами) та управлінський облік та створити єдиний інформаційний простір банку (центральний офіс – філії).