Операційна каса (Operational Cash Vault) –
- загальна кількість усіх готівки, що перебувають у банку;
- підрозділ банку, який виконує операції з касового обслуговування клієнтів.
Особами, матеріально відповідальними за роботу каси, є керівники банку, головний бухгалтер та головний касир.
До складу операційної каси входять прибуткові та видаткові каси, каси для розміну грошей, вечірні каси, каси перерахунку готівки.
Прибуткові каси здійснюють прийом та перерахування готівки протягом операційного дня. Прийом грошей проводиться від підприємств, організацій, установ, населення, і навіть виручки торгових підприємств зарахування коштів у банківські рахунки.
Витратні каси видають готівку з каси банку підприємствам, організаціям, установам, індивідуальним позичальникам, які одержують позички у банку, вкладникам, а також фізичним особам, які отримують готівку з власних поточних рахунків.
Вечірня каса приймає від підприємств, організацій готівку після закінчення операційного дня, а також інкасаторські сумки з готівкою від інкасаторів банку.
Каси перерахунку готівки здійснюють перерахунок, сортування та упаковку готівки, що надходить від підприємств, організацій та банків. Перерахунок готівки провадиться касирами рахункових бригад каси перерахунку. Кожну бригаду очолює контролер. Працівники каси перерахунку несуть повну матеріальну відповідальність за доручені цінності.
Залежно від видів послуг банки можуть створювати каси щодо прийому комунальних платежів, вкладні каси, каси з реалізації пам’ятних та ювілейних монет тощо.
Надлишок грошей із операційної каси банків передається до оборотної каси відповідного територіального управління Національного банку України. У разі потреби банку у готівці (підкріплення) вона надходить в операційну касу банку з оборотної каси територіального управління Національного банку.
У встановлені терміни, а також при зміні матеріально-відповідальних осіб проводиться ревізія готівки операційної каси.
(Див. Каса, Касова робота).