Оборотна касова готівка (cash reserves) – один з видів обов’язкових бюджетних резервів, призначених для безперебійного фінансування видатків бюджету при виникненні тимчасових касових розривів.
Оборотна касова готівка створюється у всіх бюджетах відповідно до чинного законодавства, що регламентує бюджетний процес.
Розміри оборотної касової готівки визначаються при затвердженні бюджету на черговий фінансовий рік у законі (або рішенні) про бюджет окремою статтею. Як джерело формування оборотної касової готівки використовуються залишки бюджетних коштів, що утворюються початку планованого року.
У ході виконання бюджету готівка може бути використана:
- на покриття касових розривів, що виникають через розбіжність строків надходження доходів бюджету та видачі бюджетних асигнувань;
- на фінансування незапланованих, але невідкладних заходів та інших цілей.
Витрачені суми оборотної касової готівки мають бути повністю відновлені того ж року до певних розмірів.
Порядок розрахунку величини оборотної касової готівки не регламентується бюджетним законодавством. Органи законодавчої (представницької) та виконавчої влади відповідного рівня мають право самостійно визначати та затверджувати цей розмір. Проте бюджетна практика виходить із того, що вона має бути достатньою для фінансування половини місячного обсягу заробітної плати працівників бюджетних установ та інших поточних видатків бюджету.