Оборотна відомість

Оборотна відомість (turnover balance sheet) – регістр бухгалтерського обліку, призначений для узагальнених даних облікової реєстрації на рахунках бухгалтерського обліку.

Оборотная відомість складається наприкінці місяця виходячи з даних рахунків про залишки (сальдо) початку і поклала край місяця і оборотах протягом місяця. Оборотні відомості можуть складатися за рахунками синтетичного та аналітичного обліку. Оборотна відомість із синтетичних рахунків узагальнює дані синтетичних рахунків Головної книги.

Традиційна форма оборотної відомості включає назви рахунків та три пари граф:

  1. сальдо початкове;
  2. обороти за звітний період;
  3. сальдо кінцеве за кожним рахунком.

Графи складаються із двох колонок: дебет, кредит. При правильному веденні обліку підсумки кожної пари колонок у графі мають бути рівними між собою. Рівність підсумків початкового сальдо по дебету та кредиту синтетичних рахунків пояснюється лише тим, що дані переносяться з вступного балансу. Рівність підсумків дебетових і кредитових оборотів за всіма рахунками випливає із сутності подвійного запису, у якому кожна господарська операція відбивається двічі: по дебету однієї чи кількох рахунків і кредиту іншого чи кількох рахунків у однаковій сумі; рівність підсумків кінцевого сальдо випливає із двох попередніх рівностей. Попарна рівність підсумків оборотної відомості за рахунками має велике контрольне значення.

Дані оборотної відомості про кінцеві залишки за синтетичними рахунками застосовуються при складанні бухгалтерського балансу. Зворотна відомість за рахунками синтетичного обліку може мати просту або шахову форму.

Зворотна відомість за аналітичними рахунками відкривається до певного синтетичного рахунку. Оборотні відомості з аналітичних рахунках можуть складатися як у натуральному, і у вартісному, соціальній та натурально-вартісному вираженні. Підсумки оборотної відомості, складеної у межах аналітичних рахунків (субрахунків, кодів аналітичного обліку), звіряються з даними відповідного синтетичного рахунки. При цьому сума підсумків усіх дебетових або кредитових сальдо аналітичних рахунків повинна дорівнювати відповідному сальдо синтетичного рахунку. Суми оборотів (дебетових або кредитових) за всіма аналітичними рахунками та оборотів за синтетичним рахунком мають бути рівними.

Таким чином, оборотна відомість – це допоміжна таблиця, призначена для контролю за правильністю записів на рахунках та складання балансу. Особливість оборотної відомості – рівність підсумків по дебету та кредиту кожної з трьох пар граф. При помилці у кореспонденції рахунків порушується рівність підсумків оборотів за дебетом та кредитом.

Залишити коментар:

Site Footer