Монопольна рента (Exclusive rent) – особлива форма земельної ренти, що утворюється під час продажу сільськогосподарської та іншої продукції за монопольною ціною, що перевищує її вартість; у сільському господарстві монопольна рента часто виникає на тих землях, де вирощуються рідкісні культури (наприклад, чай, виноград, тютюн та інші культури).
Монопольна рента – особлива форма земельної ренти, частина додаткової вартості, створюваної найманою працею, яка присвоюється власниками землі. Монопольна рента утворюється під час продажу товарів за монопольною ціною, що перевищує їх вартість.
Монопольна рента існує у сільському господарстві, у добувній промисловості, на міських та інших земельних ділянках.
У сільському господарстві монопольна рента з’являється на ділянках землі, що мають виняткові властивості, які дозволяють виробляти рідкісні культури або особливі сорти продукції, попит на які набагато вищий за можливості їх виробництва. Наприклад, виробництво спеціальних сортів винограду для одержання рідкісних вин.
У добувній промисловості монопольна рента утворюється тих ділянках, де видобуваються рідкісні метали, мінерали чи інші копалини, попит куди над ринком значно перевищує можливості їх видобутку, унаслідок чого ринкові ціни ними стійко тримаються вище вартості. У всіх цих випадках орендар земельної ділянки змушений платити власнику надзвичайно високу орендну плату, яка крім абсолютної ренти та диференціальної ренти включає також і монопольну ренту.
З розвитком великих міст виникає і починає зростати монопольна рента на міських ділянках, що мають виняткове становище з погляду будівництва промислових та торгово-розважальних центрів, великих комерційних будівель та прибуткових житлових будинків. У цьому випадку вона виступає у формі надмірно високої плати за оренду приміщень або дуже високої квартирної плати. На величину будівельної та житлової ренти значно впливають місцезнаходження земельної ділянки, її рельєф, наявність комунікацій тощо.
Екологічна рента виникла у зв’язку з появою “альтернативного землеробства”, що виробляє екологічно чисту сільськогосподарську продукцію. Вона визначається як різницю між ціною на екологічно чисту продукцію та ціною продукції, виробленої традиційним способом.
Туристична рента – це дохід, який одержують власники туристичних ресурсів. Туристичні ресурси – це природні, історичні, соціально-культурні фактори, здатні задовольняти різні потреби людей і сприяти відновленню їхнього фізичного здоров’я та розвитку духовних здібностей.
Зміна попиту рідкісні продукти, виснаження запасів з корисними копалинами, вплив науково-технічної революції призводять до того, що ті чи інші ділянки втрачають свою винятковість, інші ділянки набувають її. Це веде до знищення монопольної ренти на одних ділянках та появі її на інших. Загалом із зростанням обмеженості рідкісних ділянок спостерігається тенденція до збільшення монопольної ренти.