Метод вартості заміщення

Метод вартості заміщення (Replasement metod) — один із методів оцінки вартості активів цілісного майнового комплексу, заснований на визначенні вартості витрат, необхідних для відтворення всіх аналогічних активів, що входять до складу майна підприємства. При цьому калькулюються всі види витрат, пов’язаних із будівництвом, придбанням та встановленням кожного виду активу (вартість проектних робіт, матеріалів, витрат на оплату праці тощо). Для отримання узагальнюючої оцінки вартості цілісного майнового комплексу до вартості заміщення всіх матеріальних та нематеріальних активів додається сальдо між фінансовими активами та фінансовими зобов’язаннями підприємства.

Метод вартості заміщення дозволяє отримати більш точну вартість чистих активів цілісного майнового комплексу порівняно з їхньою балансовою оцінкою. У цьому випадку враховується не тільки фактор інфляції (розрахунок здійснюється в поточних цінах, тому оцінка активів за відновлювальною вартістю не потрібна), а й витрати праці з формування комплексу всіх активів, а також фактор морального зносу (оскільки кожному виду активу протиставлено сучасний аналоговий його) вид, який є стандартом оцінки).

Метод вартості заміщення оцінює фірму, з витрат на повне заміщення її активів за збереження її господарського профілю. Метод орієнтований лише на оцінку матеріальних активів та прийнятний для капіталомістких підприємств.

Метод заміщення використовується для визначення вартості заміщення підприємства і полягає у визначенні витрат у поточних цінах на будівництво підприємства, що має з оцінюваним аналогічну корисність, але побудованого в сучасному архітектурному стилі, з використанням прогресивних проектних та технологічних нормативів, із застосуванням нових матеріалів, конструкцій та обладнання.

При реалізації методу вартості заміщення вносяться поправки на фізичний, функціональний та економічний (зовнішній) знос підприємства, що оцінюється.

Найбільш складний момент застосування даного методу – визначення питомої вартості будівництва функціонального аналога підприємства, що оцінюється.

Деякі спеціалізовані науково-дослідні інститути здійснюють розробку показників вартості на споживчу одиницю будівельної продукції (у тому числі для виробничих будівель та споруд), причому розрахунки виробляються у базисному, поточному та прогнозному рівнях цін на підставі щоквартальних цін на будівельні ресурси.

Слід зазначити, що метод вартості заміщення завжди використовувався у радянській практиці оцінки вартості розробки техніко-економічних обґрунтувань будівництва об’єкта. В даний час можливим використання цього методу для приблизних розрахунків ринкової вартості підприємства (з відповідними поправками на всі види зносу підприємства, що оцінюється).

Залишити коментар:

Site Footer