Лист-зобов’язання – Документ, що передує укладенню договору на проведення аудиторської перевірки. Воно є відповіддю аудитора на офіційну пропозицію економічного суб’єкта провести аудиторську перевірку та готується, щоб уникнути неправильного розуміння умов майбутнього договору.
Листу-зобов’язанню має передувати офіційна пропозиція економічного суб’єкта з проханням про надання аудиту та (або) супутніх йому послуг.
Лист-зобов’язання аудитора – документ, що регламентує зобов’язання та відповідальність економічного суб’єкта та аудитора на етапі укладання угоди про проведення аудиторської перевірки.
Лист-зобов’язання надсилається виконавчому органу економічного суб’єкта до укладення договору на проведення аудиту, щоб уникнути неправильного розуміння ним умов майбутнього договору. Для разових угод між аудиторською організацією та економічним суб’єктом лист-зобов’язання відповідно до Цивільного кодексу є офертою. Економічний суб’єкт повинен письмово підтвердити згоду на умови аудиту, запропоновані аудиторською організацією. Якщо підтвердження отримано, умови листа залишаються чинними протягом дії угоди про проведення аудиторської перевірки. Якщо мета та масштаб аудиту визначені між сторонами у довгостроковому договорі, то лист-зобов’язання може не складатися, або його зміст повинен надавати додаткову інформацію для економічного суб’єкта.
Лист-зобов’язання аудиторської організації, спрямоване економічному суб’єкту, документально підтверджує згоду на проведення аудиту або прийняття пропозиції щодо призначення її офіційним аудитором цього економічного суб’єкта.
У листі-зобов’язанні визначаються умови аудиторської перевірки та зобов’язання сторін, зокрема:
- порядок проведення аудиту філій та відокремлених підрозділів суб’єкта, що перевіряється;
- склад форм звітності аудитора за наслідками аудиторської перевірки;
- відповідальність за послуги;
- зобов’язання дотримання комерційної таємниці (див. Конфіденційність інформації в аудиті);
- наявність ризику невиявлення помилок.
У листі-зобов’язанні зазначається відповідальність економічного суб’єкта за повноту і достовірність документації та інформації, необхідної для проведення аудиторської перевірки, за забезпечення доступу до первинних документів, за отримання необхідної документальної інформації від партнерів тощо.
При довгостроковому договорі аудитор може включати в лист-зобов’язання лише нову, додаткову інформацію або нагадати суб’єкту, що перевіряється, про зміст попередніх листів-зобов’язань.