Конверсійні валютні операції

Конверсійні валютні операції (exchange transactions) – угоди з купівлі та продажу іноземної валюти (у тому числі валюти з обмеженою оборотністю) у готівковій та безготівковій формах за національну валюту.

Конверсійні валютні операції – це надання клієнтам банків можливості конвертувати їх активи, виражені у однієї з валют, в авуари на іншій валюті. Така валютна угода складає умовах негайної поставки (спот) чи постачання валюти через певний термін (форвард). В умовах зміни валютних курсів, особливо в умовах їхнього вільного плавання, учасники валютного ринку прагнуть хеджувати свої операції за допомогою валютних ф’ючерсів.

Конверсійні валютні операції – обмін (купівля-продаж) валют; здійснюється банками, іншими кредитно-фінансовими установами, торговими та промисловими компаніями, приватними особами за курсами валютного ринку.

Банки здійснюють конверсійні валютні операції при розрахунках своїх клієнтів із зарубіжними партнерами, а також у процесі міжбанківських операцій. Придбання іноземної валюти складає валютному ринку.

У юридичному сенсі конверсійні операції є угодами купівлі-продажу валют. Щодо конверсійних операцій в англійській мові прийнято стійкий термін Foreign Exchange Operations (коротко Forex або FX).

За термінами конверсійні операції поділяються на дві групи:

  1. Операції типу спот або поточні конверсійні операції;
  2. Форвардні або термінові конверсійні операції.

У світовій практиці прийнято, що поточні конверсійні операції з основних світових валютних пар здійснюються на умовах спот, тобто з датою валютування на 2-й робочий день після дня укладання угоди. Міжнародний ринок поточних конверсійних операцій називається спот-ринком (spot-market). Умови розрахунків спот є досить зручними для контрагентів угоди: протягом поточного та наступного дня після її укладання зручно опрацювати необхідну документацію, оформити платіжні доручення для здійснення переказів. В Україні, а також у ряді країн, що склалася, склалася інша практика проведення розрахунків за конверсійними операціями. Поточні (або використовується термін – касові) угоди на ринку долар/гривня укладаються з датою валютування “сьогодні” (today), “завтра” (tomorrow) і лише зрідка на споті.

Форвардні (термінові) конверсійні операції (FX forward operations або скорочено FWD) — це угоди щодо обміну валют за заздалегідь узгодженим курсом, які укладаються сьогодні, але дата валютування (тобто виконання контракту) відкладена на певний термін у майбутньому.

Форвардні операції поділяються на два види:

  1. Угоди аутрайт (outright) – одинична конверсійна операція з датою валютування, яка відрізняється від дати спот. Їх частку припадає близько 17 % термінових угод;
  2. Угоди валютний своп (FX swap) – вони становлять 83%, тобто більшість форвардних операцій.

Залишити коментар:

Site Footer