Касове підкріплення

Касове підкріплення (Cash Supplement) – поповнення залишків готівки в оборотних касах територіальних управлінь Національного банку України та в операційних касах банків для забезпечення безперебійного обслуговування готівкового грошового обігу. Необхідність касового підкріплення виникає переважно у дні масових видач готівки на виплати заробітної плати, в умовах високих темпів інфляції, банківських панік тощо.

З метою своєчасного забезпечення грошового обігу банкнотами та монетами різних номіналів у територіальних управліннях Національного банку України створено сховища, у яких зберігаються необхідні запаси готівки. Поповнення запасів готівки у сховищах територіальних управлінь здійснюється за рахунок надходжень банкнот та монет із Центрального сховища Національного банку України.

Касове підкріплення оборотних кас територіальних управлінь Національного банку України здійснюється шляхом видачі готівки зі сховища до оборотної каси на підставі письмових розпоряджень Національного банку України. Підкріплення готівкою операційних кас банків територіальні управління Національного банку України здійснюють самостійно відповідно до укладених з банками договорів на здійснення касового обслуговування з відображенням відповідних операцій як емісійно-касових.

Предметом укладених із банками договорів є регламентація порядку здавання готівки з операційної каси банку до оборотної каси територіального управління Національного банку України, оплата послуг за касове обслуговування тощо. Для отримання готівки банк подає письмову заявку відповідному територіальному управлінню Національного банку України за місцем свого розташування. Касове підкріплення банків здійснюється з оборотних кас територіальних управлінь з перерахуванням коштів з кореспондентських рахунків банків, відкритих у Національному банку України, на той же операційний день. Надлишки готівки банки здають до оборотної каси відповідного територіального управління Національного банку України у зв’язку з тим, що їм економічно невигідно залишати її у своїх касах. Касове підкріплення одних банків може здійснюватися іншими банками, які мають надлишки готівки, на платній або безоплатній основі.

(Див. Касова робота, Касовий центр Національного банку України, Комерційний касовий центр, СІТ-компанія).

Залишити коментар:

Site Footer