Європейська асоціація вільної торгівлі ЄАВТ (European Free Trade Association, EFTA) – торгово-економічне угруповання, створене з ініціативи Великобританії на основі Стокгольмської конвенції 1960 р. на противагу Європейському економічному співтовариству (ЄЕС). Спочатку членами ЄАВТ були: Австрія, Великобританія, Данія, Норвегія, Португалія, Швеція та Швейцарія. Потім до них приєдналися: у 1970 р. – Ісландія, у 1986 р. – Фінляндія (з 1961 р. – асоційований член), у 1991 р. – Ліхтенштейн. Після переходу Великої Британії, Данії, Португалії, Швеції та Фінляндії до ЄЕС Асоціація продовжує функціонувати, проте її значення суттєво зменшилося.
Основне завдання ЄАВТ: сприяння економічному зростанню країн-учасниць та створенню в Європі єдиного ринку. Для її вирішення до кінця 1966 р. в ЄАВТ було скасовано обмеження у взаємній торгівлі промисловими товарами. У 1992 р. країни ЄАВТ (крім Швейцарії) підписали з ЄЕС Договір створення Європейського економічного простору. Він покликаний забезпечити свободу пересування товарів, послуг, капіталів на території держав, що входять до ЄЕС (ЄС) та ЄАВТ, та розвивати співпрацю в таких галузях, як освіта, охорона навколишнього середовища, соціальна політика, сфера НДДКР (науково-дослідні та дослідно-конструкторські) розробки).
Вищий орган ЄАВТ – Рада ( лише на рівні міністрів чи глав постійних делегацій). Рішення приймаються, як правило, одноголосно. У складі міністрів Рада збирається 2 рази на рік, на нижчому рівні – щотижня.