Фінансування інвестицій (financing of investment) – один з основних напрямів фінансування, що забезпечує інвестиційну діяльність підприємства або іншої організації, аж до уряду, необхідними фінансовими ресурсами (див. Інвестиційні ресурси, Методи фінансування інвестиційних проектів).
Фінансування інвестицій – забезпечення інвестиційної діяльності необхідними грошима з різних джерел. Розрізняють такі види фінансування:
- за частотою надходження: поточне та особливе;
- за тривалістю: короткострокове, середньострокове, довгострокове;
- за правовим становищем інвестора: власне, залучене, позикове;
- за походженням коштів: зовнішнє, внутрішнє.
Зовнішні джерела формування інвестиційних ресурсів — позикові та залучені джерела фінансування реалізації інвестиційних проектів.
Внутрішні джерела формування інвестиційних ресурсів – Власні джерела фінансування реалізації інвестиційних проектів (підлягає капіталізації частина чистого прибутку компанії, амортизаційні відрахування).
Джерелами інвестицій можуть бути:
- власні кошти інвесторів, включаючи амортизаційні фонди, прибуток, що залишився після сплати податків та інших обов’язкових платежів, у тому числі кошти, отримані від продажу часток у статутному фонді юридичної особи;
- залучені кошти, що утворюються за рахунок залучення коштів підприємств на безстроковій основі, за винятком дивідендів або інших форм винагороди (коштів від емісії акцій та ресурсів, залучених на пайових засадах, а також державне цільове фінансування на безоплатній або пайовій основі);
- позикові кошти, одержувані визначений термін і які підлягають поверненню зі сплатою відсотків. Вони мобілізуються за рахунок випуску облігацій, векселів, а також одержуваних кредитів у банках;
- бюджетне фінансування у межах підтримки різних державних програм підтримки бізнесу.
Фінансування інвестицій може також здійснюватися у вигляді непрямих джерел. У їхньому складі виділяють три основні види:
- лізинг;
- франчайзинг;
- факторинг.
Спосіб залучення інвестиційних коштів реалізації інвестиційного проекту визначає метод його фінансування. До найпоширеніших методів фінансування інвестицій можна віднести:
- емісію акцій, паїв та інших цінних паперів про пайову участь;
- самофінансування;
- залучення банківських кредитів, випуск позикових облігацій;
- використання коштів бюджету та позабюджетних фондів;
- змішане фінансування з використанням різних методів фінансування інвестиційних проектів;
- проектне фінансування.
Чинники, що впливають вибір джерел фінансування інвестицій:
- вартість коштів, що залучаються;
- термін окупності залучених коштів;
- структура коштів, що залучаються, відношення внутрішніх джерел до зовнішніх джерел.
При фінансуванні інвестицій проводиться оцінка ефективності інвестицій, виявлення інвестиційних та фінансових ризиків.