Фінансова звітність

Фінансова звітність (financial statements) – інформація про фінансове становище підприємства, організації, його зміни, згрупована за спеціально передбаченими правилами у вигляді звітних форм. Склад, структура та зміст фінансової звітності для зовнішніх користувачів (інвесторів, партнерів, державних органів тощо) визначаються нормами (правилами), розробленими з урахуванням вимог міжнародних стандартів.

Фінансова звітність має бути:

  • повної, тобто утримувати всю істотну інформацію про фінансовий стан організації на певну дату та найближчу перспективу, відображати як позитивні, так і негативні результати її роботи;
  • об’єктивною, тобто фіксувати реальний стан майна, капіталу та зобов’язань, результатів діяльності за звітний період та ряд років.

Достовірність фінансової звітності підтверджується наявністю підсумкової частини аудиторського укладання у складі форм звітності організацій, які підлягають обов’язковому аудиту.

Показники фінансової звітності повинні бути зіставні, тобто представлені в такій формі, яка дозволила б їх розглядати в динаміці, а також зрозумілі зовнішнім користувачам не тільки в країні, а й за її межами, що забезпечується внаслідок врахування міжнародних вимог щодо побудови та розкриття фінансової звітності. звітності (див. МСФЗ).

Фінансова звітність обов’язково подається до органів статистики, що робить її відкритою для зовнішніх користувачів. Фінансова звітність для зовнішніх користувачів складається із трьох базових форм:

  1. бухгалтерського (фінансового) балансу (що характеризує фінансове становище організації на звітну дату та дату, що передує звітній);
  2. звіту про прибутки та збитки (що дає інформацію про формування результатів діяльності організації за звітний період);
  3. звіту про рух грошових коштів (призначеного для аналізу грошових потоків та руху оборотних коштів, оцінки зміни фінансового стану організації).

Фінансова звітність для внутрішніх користувачів (керівників організації) може містити форми, передбачені обліковою політикою організації, виходячи з галузевої специфіки діяльності та завдань з управління підприємством. Фінансова звітність організації, що фінансується з державного чи місцевих бюджетів, містить спеціальні форми звітності про цільове використання бюджетних коштів.

Фінансова звітність інвестиційних інститутів, акціонерних товариств, позабюджетних страхових та деяких інших організацій може містити спеціальні форми та додаткові показники звітності, які визначаються спеціальним законодавством. Так, до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) кредитних організацій входять стандарти за поданням фінансової звітності, розкриття інформації у фінансовій звітності банків та фінансових інститутів, складання звіту про рух грошових коштів, розкриття інформації про взаємозалежні сторони, урахування інвестицій у дочірні та асоційовані компанії та нерухомість, вимоги щодо розкриття інформації про фінансові інструменти та ін.

Достовірність та повнота інформації, що надається в уніфікованій формі, про результати діяльності суб’єктів господарювання, що задовольняє вимогам транспарентності (англ. transparency — прозорість), забезпечує учасникам ринку можливість виконання більш якісного економічного аналізу при виборі рішення про вкладення інвестицій, обсяг пайової участі в діяльності організації тощо сприяє підвищенню довіри партнерів один до одного.

Фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва може подаватися у скороченому обсязі та без дотримання загальних принципів, що застосовуються у міжнародних стандартах фінансової звітності.

Залишити коментар:

Site Footer