Фінансові коефіцієнти

Фінансові коефіцієнти (financial ratios) – відносні показники фінансового стану підприємства, що дозволяють з різних точок зору оцінити його фінансове становище. Фінансові коефіцієнти — широка система фінансових показників, що характеризують співвідношення основних результатів фінансової складової діяльності підприємства, окремих структурних елементів використовуваних активів і капіталу.

Фінансові коефіцієнти розраховуються за даними балансового звіту та звіту про прибутки та збитки, вони дають можливість розширити інформаційний зміст усієї фінансової звітності підприємства. Фінансові коефіцієнти займають ключове місце під час проведення фінансового аналізу діяльності підприємства. Аналіз коефіцієнтів передбачає дослідження взаємозв’язку статей різних фінансових звітів та різних статей одного й того самого звіту. Кожен показник пов’язує одну статтю балансу з іншого або стаття балансу зіставляється зі звітом про прибутки та збитки.

Фінансові коефіцієнти дозволяють адміністрації підприємства, акціонерам, інвесторам, кредиторам оцінити фінансове становище підприємства у поступовій динаміці. Механізм розрахунку фінансових коефіцієнтів досить простий: з річних фінансових звітів вибирається інформація, що використовується для розрахунку набору коефіцієнтів за різні періоди, які потім порівнюються один з одним та (або) з галузевими стандартами для оцінки фінансового стану та виробничих результатів підприємства. При порівнянні зіставляються та вивчаються фінансові коефіцієнти підприємства мінімум за два наступні один за одним роки; порівнюються фінансові коефіцієнти конкретного підприємства з галузевими стандартами або із середніми показниками діяльності інших зіставних підприємств аналогічної галузі.

Фінансові коефіцієнти застосовуються при оцінці: ліквідності; ділову активність; фінансової стійкості; рентабельності.

Фінансові коефіцієнти використовуються:

  • кредиторами з метою оцінки кредитного ризику;
  • інвесторами для того, щоб сформувати гіпотези про майбутні прибутки та дивіденди;
  • фінансовими менеджерами для отримання інформації щодо ефективності прийнятих управлінських рішень.

Фінансові коефіцієнти дозволяють оцінити багато аспектів бізнесу, але зазвичай не використовуються окремо від фінансових звітів. Фінансові коефіцієнти зазвичай є складовою аналізу фінансової звітності. Коефіцієнти дозволяють порівнювати:

  • компанії;
  • галузі;
  • різні періоди діяльності однієї і тієї ж компанії;
  • результати діяльності компанії із середніми по галузі.

Для оцінки поточного стану компанії застосовують набір коефіцієнтів (фінансових мультиплікаторів), які порівнюють із нормативами чи із середніми показниками діяльності інших зіставних підприємств. Коефіцієнти, що виходять за рекомендовані рамки, вказують на «слабкі місця» компанії. Коефіцієнти для фірм з різних галузей, які стикаються з різними ризиками, вимогами до капіталу та різними рівнями конкуренції, зазвичай не підлягають зіставленню та порівнянню.

Фінансові коефіцієнти широко використовуються в процес проведення аналізу фінансового стану підприємства та різних аспектів його фінансової діяльності (див. Аналіз фінансових коефіцієнтів, Коефіцієнти оцінки оборотності активів, Коефіцієнти оцінки оборотності капіталу, Коефіцієнти оцінки рентабельності оцінки формування фінансових ресурсів та інші).

Залишити коментар:

Site Footer