Еластичність попиту та пропозиції

Еластичність попиту та пропозиції (elasticity of demand and supply) – економічний показник, що характеризує реакцію, відповідно, попиту та пропозиції на зміни цін, доходів та деяких інших факторів.

Еластичність попиту: реакція покупців зміну ціни. Попит на предмети розкоші може значно впасти у разі підвищення цін, оскільки ці покупки є необхідними і можуть бути відкладені. Попит на предмети першої необхідності, такі як продовольчі товари, телефонні послуги або екстрену хірургічну допомогу, вважається нееластичним. Він залишається майже постійним, незважаючи на зміну цін.

Еластичність пропозиції: реакція пропозиції зміну ціни. У міру зростання цін пропозиція, як правило, зростає. Якщо цього не відбувається, воно вважається нееластичним. Пропозиція вважається еластичним, якщо підвищення цін означає зростання обсягів виробництва.

Еластичність (elasticity) означає міру реагування однієї змінної величини зміну інший змінної (еластичність функції іноді називають відносної похідної). З практичних міркувань її відносять до відсотка приросту незалежної змінної і зазвичай застосовують у межах малих змін аналізованих величин.

Еластичність попиту та пропозиції – чутливість величини попиту та пропозиції товарів до зміни цін на ці товари. Еластичність вимірюється відносним (у відсотках, частках) зміною величини попиту та пропозиції, при зміні (як правило, збільшенні) ціни на один відсоток.

Відповідно еластичність пропозиції за ціною (або ціни) — відсотковий приріст обсягу пропозиції товару внаслідок зростання ціни на 1% за умови, що інші чинники, які впливають рівень пропозиції, залишаються незмінними. Еластичність пропозиції за ціною для більшості виробів у довгостроковому періоді значно більша, ніж у короткостроковому, тому що для зміни обсягу випуску слідом за зміною ціни зазвичай потрібна перебудова та розширення виробничих потужностей (швидке збільшення можливе лише в межах існуючих резервів цих потужностей), набір та підготовка робочої сили тощо. Однак є товари та послуги, за якими еластичність пропозиції за ціною завжди дуже низька (наприклад, оренда будинків у великих містах). Пропозиція деяких товарів вторинного використання (наприклад, металобрухту) зазвичай еластичніша в короткі, а не тривалі проміжки часу. У макроекономіці досліджують еластичність сукупної пропозиції щодо зміни загального рівня цін.

Еластичність попиту з доходу – Коефіцієнт (відсотковий приріст попиту), що показує відносну зміну попиту при зміні доходів покупців (інші фактори, від яких залежить попит, приймаються незмінними). Коефіцієнти еластичності попиту з доходу різні для різних товарів – аж до негативних значень для таких продуктів як хліб, низькосортні продукти тощо. (що вище доходи, тим менший попит на такі товари, на відміну від так званих нормативних товарів, попит на які зі зростанням доходів населення підвищується).

Прийнято виділяти товари з малою еластичністю попиту (0<Е<1), середньою (значення Е близько до одиниці) та високою (Е>1).

Еластичність попиту за ціною (від ціни, цінова еластичність попиту) – коефіцієнт, що показує відносну зміну обсягу попиту (споживання) при зміні ціни даного товару або інших цін, пов’язаних з ним товарів (загалом попит на окремий товар за інших рівних умов залежить від рівня цін усіх товарів ). Відомо, що попит на товари або інші блага зазвичай прямо залежить від ціни (вища за ціну — нижче попит і навпаки). Коефіцієнт еластичності, що характеризує рівень цієї залежності, прийнято трактувати як величину зміни попиту (у відсотках) при зміні ціни на один відсоток.

Якщо підвищення ціни на 1% відповідає зниження попиту більш ніж на 1% і, навпаки, зниження ціни призводить до зростання покупок більше ніж на 1%, то попит еластичний (коефіцієнт Е>1); якщо підвищення ціни на 1% тягне у себе зниження попиту менш ніж на 1%, то попит нееластичний (0<Е<1). Відповідно розрізняють товари еластичного попиту та товари нееластичного попиту.

Еластичність попиту за ціною для товарів тривалого користування зазвичай більша у короткостроковому, ніж у довгостроковому періоді. Для інших товарів співвідношення зворотне. Товари вважаються мало (менше) еластичними, коли зміни цін мало впливають на попит на них.

Перехресний коефіцієнт еластичності I показує, наскільки відсотків зміниться попит однією товар при відсотковому зміні ціни інший товар (інші ціни та доходи приймаються незмінними). Для так званих взаємодоповнюваних товарів 1<0 (наприклад, у разі пари: смартфони та аксесуари до них - зниження ціни на перші збільшує попит і, отже, підвищує ціну на другі); для товарів взаємозамінних 1>0 (наприклад, велосипеди та мотоцикли, кури та індички – при зниженні ціни на один товар попит на інший зменшиться, а отже, знизиться і ціна). Товари називаються незалежними друг від друга, коли зміна ціни на товар не впливає ціну іншого (1=0).

У макроекономіці досліджують еластичність сукупного попиту за змінами в середній ціні товарів та за доходами населення (відомий закон Енгеля про зменшення еластичності споживання продуктів харчування за доходом), у фінансових розрахунках — еластичність попиту на валюту за валютним курсом, грошовою пропозицією, коефіцієнтом монетизації економіки та ін. .

Залишити коментар:

Site Footer