Ексцедент

Ексцедент (surplus) – надмірність, надмірність чогось. У страхуванні — межа, перевищення якої передається страховиком у перестрахування.

Ексцедент

  1. Надмірність, надмірність чогось.
  2. Передача прав будь-кому, домовленість про це.
  3. Сума ризику, що підлягає перестрахуванню понад суму власного утримання страховою компанією, яка прийняла цей ризик на страхування. Перестрахована сума зазвичай обмежується певним лімітом, який прийнято називати «ексцедентом». Ексцедент зазвичай становить помножену в кілька разів суму власного утримання передавальної компанії. Якщо сума такого ексцеденту недостатня для повного перестрахування ризику понад власне утримання компанії, що передає, за першим ексцедентом може слідувати другий ексцедент, третій ексцедент і т.д. до повного перестрахування перестрахування ризику.

У страхуванні розрізняють такі види ексцеденту:

  • ексцедент ризику – домовленість про перестрахування збитку за цією категорією ризику;
  • ексцедент суми – перестрахування, у якому перестрахувальне відшкодування виплачується лише за перевищенні певного ліміту, причому на відміну безумовної франшизи показується лише це перевищення;
  • ексцедент збитку – частина страхової суми, що перевищує певний розмір за однією категорією ризику.

Виділяються ексцедент збитку та ексцедент збитковості. При використанні системи ексцеденту збитку після настання страхового випадку та встановлення розміру страхової суми страховик (цедент) виплачує визначений у договорі перестрахування пріоритет (тобто максимальну суму своїх зобов’язань при несенні страхувальником збитку), а перестраховик виплачує суму перевищення. Договір ексцеденту збитку є найпоширенішою формою непропорційного перестрахувального покриття та служить захисту страхових портфелів компаній від найбільших і непередбачених збитків. За умовами цього договору інструмент перестрахування набирає чинності лише тоді, коли остаточна сума збитку по застрахованому ризику внаслідок страхового випадку або серії страхових випадків, що є наслідком дії однієї і тієї ж події, перевищить обумовлену суму. Відповідальність перестраховиків понад цю суму обмежується певним лімітом, наприклад, 1 млн. дол. понад 100 тис. дол., які є пріоритетом передавальної компанії.

У другий випадок (ексцедент збитковості) підраховується максимальна сума відповідальності страховика певний період. Загальна збитковість періоду, що перевищує цей рівень, автоматично покривається перестраховиками (цесіонерами).

Ексцедент збитковості — договір непропорційного перестрахування, яким страхова компанія захищає за певним видом страхування загальні результати проходження справи у разі, якщо збитковість перевищить обумовлений у договорі відсоток чи його величину. Розмір збитковості, понад яку діє договір, зазвичай встановлюється з таким розрахунком, щоб передавальна компанія не мала можливості отримати для себе будь-яку фінансову вигоду по частці відповідальності, що падає на неї, тобто. договір має на меті не гарантувати передавальної компанії прибуток, а лише захистити її від додаткових або надзвичайних втрат. Ліміти відповідальності перестрахувальника (стоп-лосс) за договором ексцеденту збитковості встановлюються в межах певного відсотка збитковості, наприклад, у межах від 100 до 105% збитковості за рік або в абсолютній сумі. Так, якщо договором ексцеденту збитковості встановлено стоп-лосс 105%, це означає, що збитковість до 105% покривається цедентом, а понад цю межу перестраховиком (зазвичай на оригінальних умовах договору страхування).

Залишити коментар:

Site Footer