Економічна інтеграція

Економічна інтеграція (Лат. integratio – Відновлення, поповнення, від integer – цілий) – Зближення, взаємопереплетення економічних об’єктів (аж до об’єднання). Економічна інтеграція – об’єднання економічних суб’єктів, поглиблення їхньої взаємодії, розвиток зв’язків між ними. Економічна інтеграція має місце на рівні національних господарств цілих країн, і між підприємствами, фірмами, компаніями, корпораціями. Економічна інтеграція проявляється як у розширенні та поглибленні виробничо-технологічних зв’язків, спільному використанні ресурсів, об’єднанні капіталів, так і у створенні один одному сприятливих умов здійснення економічної діяльності, зняття взаємних бар’єрів.

Економічна інтеграція – найвищий ступінь міжнародного поділу праці; процес розвитку глибоких та стійких взаємозв’язків груп країн, заснований на проведенні чи узгодженій міждержавній економіці та політиці. У результаті економічної інтеграції відбувається зрощування процесів відтворення, наукове співробітництво, освіту тісних господарських, науково-виробничих та торгових зв’язків.

Міжнародна економічна інтеграція – процес міжнародного об’єднання економіки країн і держав в один, загальний ринок, при якому поступове скасування тарифних та нетарифних обмежень призводить до уніфікації економічної політики в галузях економіки та має низку виражених наслідків. До них відносяться закон однієї ціни (вирівнювання цін), різке збільшення обсягу торгівлі, збільшення продуктивність праці, міграції трудових потоків, вирівнювання величини внутрішніх заощаджень, поява єдиної сітки тарифів межах економічного об’єднання. Вважається, що економічна інтеграція — це другий найкращий варіант після режиму вільної торгівлі за рівнем сприяння (її стимулювання).

Процес економічної інтеграції відбувається різних рівнях. Вирізняють горизонтальну економічну інтеграцію (коли фірма ставить під свій контроль організацію конкурента або ж здійснює злиття підприємств, що працюють в одній галузі на однакових стадіях виробництв, процесу) і вертикальну (при якій діяльність компанії охоплює більш ніж одну ланку в технологічному ланцюжку виробництва кінцевого продукту; вона може включати всі стадії виробництва та реалізації продукції: від видобутку сировини до оптової чи роздрібної торгівлі).

Економічна інтеграція має міжнародний характері і передбачає зближення національних господарств до їх об’єднання в єдине народне господарство. Це найвища відома форма інтернаціоналізації господарського життя. Її основу становить інтернаціоналізацію капіталу та виробництва, яка спочатку відбувається на мікрорівні (на рівні фірм та банків), а потім виходить на макрорівень (на рівень держав). Тоді економічна інтеграція оформляється міжнародними угодами та договорами. У найвищих проявах економічна інтеграція має інституційний характер, тобто. існує у формі постійно діючих міжнародних органів.

Основні форми міжнародних інтеграційних об’єднань:

  • зона вільної торгівлі (коли знімаються всі митні бар’єри та обмеження взаємної торгівлі країн-учасниць);
  • митний союз (коли учасники не лише здійснюють вільну торгівлю між собою, а й проводять єдину торговельну політику стосовно третіх країн);
  • загальний ринок (доповнює митний союз свободою переміщення капіталів та робочої сили);
  • економічний та валютний союзи – найвищий ступінь економічної інтеграції.

Для сучасного етапу економічної інтеграції характерно розширення торгової інтеграції. Діє тенденція до розмивання митних бар’єрів між країнами, зняття нетарифних обмежень. Постійно зростає експортна квота, тобто. частка експорту товарів та послуг у загальному обсязі світового виробництва. Відбуваються докорінні зрушення у структурі світової торгівлі. Неухильно збільшується частка готових виробів, а також послуг: транспортних, туристичних, фінансових. Зростає питома вага торгівлі послугами, пов’язаними з інтелектуальною власністю.

В даний час у світі на найвищому ступені економічної інтеграції знаходиться ЄС (Європейський Союз), що вже пройшов стадію загального ринку. Прикладом зони вільної торгівлі є НАФТА (Північноамериканська асоціація вільної торгівлі), що включає США, Канаду та Мексику. Угода про Митний союз укладена між Росією, Білорусією, Казахстаном та Киргизією. Інтеграційні процеси стають всеосяжними. У світі налічується близько 20 інтеграційних об’єднань різного ступеня охоплення та глибини.

Залишити коментар:

Site Footer