Ефективна ставка відсотка

Ефективна ставка відсотка (Effective Rate of Interest) – ставка, на основі якої здійснюється дисконтування очікуваного потоку майбутніх грошових платежів або надходжень протягом очікуваного терміну дії (існування) фінансового інструменту до чистої балансової вартості (амортизованої вартості) цього фінансового інструменту.

Ефективна ставка відсотка використовується у банках при початковому визнанні фінансового інструменту у бухгалтерському обліку з метою забезпечення підготовки банками фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Ефективна ставка відсотка забезпечує однаковий рівень доходності (витратності) шляхом рівномірного розподілу доходів та витрат на всі періоди протягом терміну дії фінансового інструменту.

Ефективна ставка відсотка застосовується для:

  • визнання відсоткових доходів (витрат) за фінансовим інструментом;
  • оцінки фінансових інструментів, що враховуються за амортизованою вартістю (кредитами, депозитами, борговими цінними паперами);
  • обчислення наведеної вартості майбутніх грошових потоків до розрахунку знецінення фінансових активів.

Метод ефективної ставки відсотка банки застосовують за такими фінансовими інструментами:

  • кредитів та депозитів овернайт;
  • депозитам до запитання;
  • кредитів овердрафт (відновлювана кредитна лінія).

Ефективна ставка відсотка розраховується так:

  1. визначаються вихідні дані для грошових потоків:
    • чиста балансова вартість за початкового визнання фінансового інструмента;
    • очікувані майбутні потоки коштів;
    • терміни виникнення майбутніх потоків коштів;
  2. здійснюється розрахунок ефективної ставки відсотка;
  3. будується графік визнання доходів (витрат), погашення основної суми боргу (номіналу) та відсотків за фінансовим інструментом;
  4. перевіряється правильність проведених розрахунків.

У розрахунок ефективної ставки відсотка банк включає всі комісії та збори, що їм сплачені чи отримані, витрати на операцію, що є невід’ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту. Для обчислення ефективної ставки відсотка використовується така формула:

Формула ефективної ставки відсотка

де CFi – грошовий потік за період ti;
Ref – ефективна ставка відсотка за період, що відповідає одиниці виміру періодів виникнення потоків грошових коштів (день, місяць, рік);
ti – Тривалість періоду виникнення i-го грошового потоку, виражений в одиницях виміру періодів виникнення потоків грошових коштів (дні, місяці, роки);
i = 0…n; n – Кількість потоків грошових коштів.

Залежно від періодичності визнання відсоткових доходів (витрат) банки застосовують річну, місячну чи денну ефективну ставку відсотка. Поточну вартість очікуваних майбутніх грошових потоків фінансового інструменту банк розраховує за ефективною ставкою відсотка, визначеною за початкового визнання цього фінансового інструменту.

Різниця між балансовою вартістю (амортизованою вартістю) та поточною вартістю очікуваних майбутніх грошових потоків фінансового інструменту визнається як процентний дохід або процентні витрати.

У тимчасовому ряді грошових потоків обов’язково має бути нульовий період, у якому фіксуються кошти, надані або отримані банком відповідно до умов фінансового інструменту (CF0). Величина потоку грошових коштів для нульового періоду дорівнює чистій балансовій вартості за початкового визнання фінансового інструменту. Чиста балансова вартість фінансового інструменту на дату первісного визнання складається з його справедливої ​​вартості на дату первісного визнання та витрат на операцію.

Грошові потоки, які платитиме банк, включаються до розрахунку зі знаком «-», а грошові потоки, які отримуватиме банк, включаються до розрахунку зі знаком «+». Порядок обчислення ефективної ставки відсотка банки визначають самостійно, а розрахунки здійснюються із застосуванням індивідуального програмно-технічного комплексу автоматизації банківських операцій.

Залишити коментар:

Site Footer