Ефективність капітальних вкладень (return of investment) — окремий випадок економічної ефективності: співвідношення між витратами на відтворення основних фондів і результатами (введення в дію готових об’єктів виробничого та невиробничого призначення, приріст продукції та послуг, загалом приріст валового внутрішнього продукту).
Залежно від результату та спрямованості капітальних вкладень розрізняють економічну, соціальну, екологічну ефективність.
Економічна ефективність капітальних вкладень – Відношення приросту випуску продукції, приросту прибутку до капіталовкладень, що зумовили цей приріст.
Соціальна ефективність капітальних вкладень – Відношення обсягу одержуваних соціальних благ, послуг до капіталовкладень, що забезпечили ці блага, послуги.
Екологічна ефективність капітальних вкладень – Відношення показників поліпшення стану зовнішнього середовища до капіталовкладень, що зумовили ці поліпшення.
Ефективність капітальних вкладень визначається по країні, регіону, галузі, за інвестиційною, економічною, соціальною, екологічною програмою, групою підприємств (асоціації, фінансово-промислової групи тощо), окремими підприємствами, проектами.
На макрорівні визначають прогнозну (очікувану) та фактичну ефективність капітальних вкладень, на мікрорівні – проектну та фактичну ефективність капітальних вкладень. По країні, регіону розраховують такі показники ефективності капітальних вкладень: приріст ВВП, національного доходу, прибутку на 1 грошову одиницю капіталовкладень у виробничу сферу; термін окупності капіталовкладень. По галузі – приріст випуску продукції (в натуральному та грошах), прибутку на 1 грошову одиницю капіталовкладень, термін окупності капіталовкладень.
Загальним показником ефективності капітальних вкладень є загальна (абсолютна) економічна ефективність як відношення отриманого ефекту до капіталовкладень, що спричинили цей ефект. Застосовується також, при виборі оптимального варіанта інвестицій, порівняльна ефективність як мінімум наведених витрат за аналізованими варіантами.
У методичних рекомендаціях щодо оцінки ефективності інвестиційних проектів пропонується три типи показників ефективності інвестиційного проекту:
- показники комерційної (фінансової) ефективності, що враховують фінансові наслідки реалізації проекту для його безпосередніх учасників;
- показники бюджетної ефективності, що відображають фінансові наслідки здійснення проекту для федерального, регіонального чи місцевого бюджету;
- показники економічної ефективності (у вузькому значенні цього терміна), що враховують витрати та результати, пов’язані з реалізацією проекту, що виходять за межі прямих фінансових інтересів учасників інвестиційного проекту та допускають вартісне вимір. Особливе місце займає показник інтегрального економічного ефекту. Він рекомендується для великомасштабних проектів, що здійснюються за участю держави та суттєво зачіпають інтереси міста, регіону чи країни.
При визначенні економічної ефективності інвестиційних проектів майбутні витрати та результати оцінюються в межах розрахункового терміну, у базисних, світових, прогнозних та розрахункових цінах (останні враховують рівень інфляції). При цьому використовуються такі показники як чистий дисконтований дохід (інтегральний ефект), внутрішня норма прибутковості, термін окупності та інші.