Демпінг валютний

Демпінг валютний (currency dumping) – масовий експорт товарів за цінами нижчими за середньосвітові, пов’язані з відставанням темпу інфляції від зниження валютного курсу, переважно у цілях витіснення конкурентів на зовнішніх ринках.

Особливості демпінгу валютного: експортер, купуючи товари на внутрішньому ринку за цінами, що підвищилися під впливом інфляції (наприклад, на 10%), продає їх на зовнішньому ринку на подорожчу (наприклад, на 15%) іноземну валюту за цінами нижчими за середньосвітові; джерелом зниження експортних цін служить курсова різниця, що виникає при обміні виручки в іноземній валюті на національну валюту, що подешевшала; вивезення товарів у масовому масштабі забезпечує прибуток експортерам за наявності експортного потенціалу.

Демпінгова ціна може впасти нижче за ціну виробництва або собівартості. Занижена ціна може викликати конкуренцію з національними товарами внаслідок їхнього реекспорту іноземними контрагентами.

Демпінг валютний – різновид демпінгу товарного. Їхня спільна риса – експорт товарів за низькими цінами. Але при демпінгу валютному різниця між внутрішніми та експортними цінами покривається за рахунок курсової різниці, а не за рахунок державного бюджету.

Демпінг валютний виник у період світової економічної кризи 1929-1933 років. В умовах нерівномірного розвитку світової валютної кризи Великобританія, Німеччина, Японія, США використали зниження курсу своїх валют для експорту товарів за непрямими цінами.

Демпінг валютний загострює конкуренцію та протиріччя між країнами, порушуючи їх економічні зв’язки. У дивовижній країні, депінг валютний, збільшуються прибутку експортерів, а життєвий рівень працівників знижується під впливом інфляції. У країні, що є об’єктом демпінгу валютного, деякі галузі економіки не витримують конкуренції з дешевими імпортними товарами, зростає безробіття.

На відміну від оборонного демпінгу валютного агресивний (predatory) валютний демпінг використовується як засіб торгової та валютної воєн для придушення конкурентів. У 1967 р. на конференції Генеральної угоди про тарифи і торгівлю (див. Світова організація торгівлі) прийнято Антидемпінговий кодекс, що передбачає санкції при застосуванні демпінгу, включаючи демпінг валютний.

Залишити коментар:

Site Footer