Демонетизація

Демонетизація (Demonetization) –

  1. Позбавлення монети функції грошей та вилучення її з обігу, що здійснюється в офіційному порядку. Демонетизована монета надалі оцінюється за вмістом у ній металу чи іншою ознакою, наприклад, рідкістю, історичною цінністю тощо.
  2. Втрата цінними металами (золотом, сріблом) функцій грошей як законного засобу обігу та платежу.
  3. Приведення грошової одиниці, яка виконувала функції стандартних грошей, рівня неповноцінної.

Демонетизація проводиться головним чином через зміну грошової системи. Наприклад, при переході від використання срібного стандарту до золотого були демонетизовані срібні гроші, які втратили функцію засобу обігу та засобу платежу. Демонетизація срібла була офіційно закріплена в Законі США про золотий стандарт (Gold Standard Act від 14 березня 1900 р.), у результаті було узаконено золотомонетний стандарт. У свою чергу, відповідно до прийнятого 30 січня 1934 р. Закону про золоті резерви (Gold Reserve Act), карбування золотих монет у США було припинено, і золото стало зберігатися у стандартних зливках як резерв. Міжнародне закріплення демонетизації золота відбулося статуті МВФ з 1978 р., коли офіційно ціна золота було вилучено з розрахунків.

Найбільш яскравим прикладом демонетизації є процес демонетизації золота, який практично завершився в останню третину XX ст. Дорогоцінний метал, який з давніх-давен виконував функцію грошей, зараз втратив своє призначення як базис грошового та валютного обігу, поступившись цією функцією кредитно-паперовим грошам. Демонетизація золота означає, що цей дорогоцінний метал тепер перестав бути монетарним металом, тобто більше не є грошима і не виконує їхньої функції як на національному, так і на міжнародному рівні. Золото є об’єктом товарних угод у вигляді напівфабрикату, виробу, монетарного зливка або монети, проте не використовується як грошовий еквівалент.

(Див. Золотий стандарт, Монетаризм, Ямайська валютна система).

Залишити коментар:

Site Footer